Mężczyzna pracujący przed komputerem pisze na klawiaturze
Marketing

Audyt WCAG czy nowa strona?

Audyt WCAG pozwala ocenić czy dana strona spełnia standard WCAG, a więc wytyczne, dzięki którym zapewnisz dostępność cyfrową portalu. Na czym polega audyt WCAG? I czym właściwie jest ten standard? Czy można go wdrożyć na istniejącej stronie, czy w tym celu należy wykonać nową? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Jak przebiega audyt WCAG?

Strony oraz aplikacje mobilne podmiotów publicznych, zgodnie z obowiązującymi przepisami i zawartymi w nich wytycznymi WCAG 2.1 muszą się opierać na czterech podstawowych zasadach zwanych również POUR:

– postrzegalności (Perceivability): wszystkie elementy i informacje muszą być widoczne i zrozumiałe dla użytkownika,

– funkcjonalności (Operability): użytkownik musi mieć możliwość skorzystania z wszystkich funkcji interfejsu,

– zrozumiałości (Uderstandability): wszystkie treści i operacje użytkowników muszą być przez nich zrozumiałe,

– solidności (Robustness): treści i materiały muszą być solidne i prawidłowo interpretowane przez zewnętrzne oprogramowanie.

Badanie zgodności stron internetowych i aplikacji mobilnych tworzonych i administrowanych dla podmiotów publicznych, czyli audyt WCAG złożony jest z dwóch etapów. Pierwszy etap to przeprowadzone przez specjalistów badanie stron, które ma odpowiedzieć na pytanie, czy strona jest zgodna ze wszystkimi wytycznymi, a jeżeli nie, to jakie są nieprawidłowości i jak najlepiej można je usunąć. Drugi etap następuje już po dokonanych zmianach w budowie strony i jest to sprawdzenie, czy wszystkie zalecenia zostały zastosowane i czy strona działa poprawnie.

Mężczyzna pracuje na laptopie

Audyt WCAG 2.1 pozwala na lepszą widoczność strony również dla osób, które są zagrożone wykluczeniem cyfrowym

Kto powinien zlecić audyt WCAG?

Przepisy wprowadzające standardy WCAG 2.1 są skierowane do podmiotów publicznych. To na nich ciąży obowiązek zadbania o to, by strona była czytelna również dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Co więcej, każda strona i aplikacja mobilna podmiotu publicznego musi być opatrzona deklaracją zgodności. Brak takiej deklaracji lub uchylanie się od obowiązku prowadzenia strony zgodnej ze standardami grozi karami finansowymi. O tym, że strony muszą być dostosowane do wymagań WCAG 2.1 nie można się zastanawiać, ale podmioty publiczne mogą się zastanowić, czy warto się zdecydować na audyt WCAG 2.1, a następnie na modernizację serwisu lub aplikacji, czy też zdecydować się od razu na stworzenie nowej strony, aplikacji, która już od samego początku będzie zgodna z przepisami? Trzeba pamiętać, że audyt WCAG 2.1 tylko wskazuje błędy występujące na stronach internetowych, jednak to na podmiocie publicznym ciąży obowiązek przeprowadzenia prac naprawczych, które mogą się często wiązać z przebudową serwisu. Może się okazać, że tworzenie od początku nowej strony będzie szybsze i tańsze.

Ale skąd się w ogóle wziął standard WCAG?

Internet zmienił cały świat. Ta sieć złożona ze światłowodów oraz przekaźników sygnału, oplotła cały glob, zmieniając nasze w miarę spokojne i leniwe życie w pulsujący terabajtami danych układ nerwowy. Programiści tworzą co chwila nowe przeglądarki, programy, aplikacje mobilne, które mają im pozwolić na uszczknięcie kawałka tortu. Zwykły użytkownik nie tylko może się w tym nie połapać, ale i trudno mu nad tym chaosem zapanować. Problem jest w tym, że nowych wersji oprogramowania, jego ulepszeń, zmian będzie coraz więcej. Na szczęście stworzono pewne standardy, dzięki którym można uporządkować działania branży IT w taki sposób, by z dobrodziejstw, jakie daje internet, mógł korzystać każdy, nawet osoby zagrożone wykluczeniem cyfrowym.

Standardy te zostały stworzone już w roku 1999 przez konsorcjum największych graczy na rynku IT W3C. Opracowane wytyczne WCAG, miały uporządkować tak oprogramowanie, by z tego co daje internet, mogło skorzystać jak najwięcej użytkowników. Rozwój internetu oraz oprogramowania wymusił również dostosowanie do sytuacji wytycznych, które udoskonalono w roku 2008. Standard WCAG 2.0 obowiązywać miał przede wszystkim strony i serwisy podmiotów publicznych i miał na celu ich dostępność dla osób niepełnosprawnych. W następnych latach nie zaprzestano prac nad udoskonaleniem wytycznych i w roku 2018 pojawiły się nowe wytyczne WCAG 2.1. Standard WCAG 2.0 oraz następny WCAG 2.1 był podstawą do stworzenia prawa obowiązującego w wielu krajach w tym również w Polsce. Podmioty publiczne od roku 2012 muszą dostosować swoje strony do obowiązujących przepisów, a czy strona spełnia wymagania można sprawdzić wykonując audyt WCAG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.