Windykator podczas pracy
Finanse

Co to jest windykacja? Jakie są rodzaje windykacji?

Większość osób na hasło „windykacja” czuje niepokój. Nawet, jeśli kontakty z windykatorami były rzadkie, z pewnością nie należały do przyjemnych. To dlatego, że wiążą się z żądaniem pieniędzy. Konsumenci powinni wiedzieć, co to jest windykacja, jak przebiega i jak działają windykatorzy.

Historia i rodzaje windykacji

Już w czasach Cesarstwa Rzymskiego wiedziano, co to jest windykacja. Przyjmowała ona wówczas postać specjalnej instytucji prawnej, powołanej, by pomagać w odzyskaniu własności. Instytucja ta nosiła nazwę rei vindicatio. Obecnie windykacja to dochodzenie roszczeń, przy czym zazwyczaj zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, co pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Postępowanie windykacyjne winno przebiegać w ramach obowiązującego prawa i za pomocą legalnych środków.

Czynności windykacyjne, podejmowane przez kancelarie prawne zwykle dzielą się na:

  • windykację polubowną,
  • windykację sądową.

Kancelarie detektywistyczne i wywiadownie gospodarcze natomiast operują następującym podziałem:

  • windykacja polubowna,
  • windykacja sądowa,
  • windykacja komornicza,
  • windykacja karna.

Etapy windykacji

Warto wiedzieć, że na każdym etapie dochodzenia roszczeń możliwe jest postępowanie polubowne, zakończone ugodą. Pierwszym etapem windykacji jest windykacja wstępna. Wierzyciel odnotowuje opóźnienia w płatności i podejmuje kontakt z dłużnikiem. Ponieważ pozytywne zakończenie sprawy zakłada udział dłużnika, może on z własnej inicjatywy zwrócić się z prośbą o prolongatę bądź inne rozwiązania, ułatwiające zapłatę. Do takich rozwiązań należy także odstąpienie od naliczania odsetek i obniżenie rat. Najważniejsze jest utrzymanie kontaktu: wierzyciel próbuje go nawiązać na wszelkie możliwe sposoby. Kontakt przebiega dwutorowo – zarówno drogą telefoniczną, jak i listowną (ponaglenia i wezwania do zapłaty). Wierzyciel może również zgłosić dłużnika do ogólnie dostępnej bazy (Biuro Informacji Gospodarczej i Biuro Informacji Kredytowej). Jeśli wezwania do zapłaty nie skutkują zapłatą, a dłużnik unika kontaktu, wierzyciel przystępuje do kolejnego etapu: postępowania sądowego. W przypadku dochodzenia roszczeń pieniężnych, zastosowanie mają postępowania w trybie nakazowym lub upominawczym. W obu postępowaniach sąd może wydać nakaz zapłaty, następnie, po otrzymaniu tytułu egzekucyjnego, powinien nadać mu klauzulę wykonalności. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego sprawa może trafić do egzekucji komorniczej.

Nieuczciwe praktyki windykacyjne

Powodem, dla którego dla wielu osób odpowiedź na pytanie: „Co to jest windykacja?” wywołuje niepokój, są często nagłaśniane przypadki nierzetelnej windykacji. Warto wiedzieć, jakie przypadki należy zgłaszać.

Komunikowanie się z dłużnikiem powinno być rzeczowe i zgodne ze stanem faktycznym. Windykator nie powinien używać niezrozumiałego języka czy przedstawiać nieprawdziwe dane, ponadto próby kontaktu podejmować należy w nieuciążliwych porach i miejscach. Odwiedziny nie mogą wywoływać niepokoju czy poczucia zagrożenia. Każdy kontakt musi przebiegać z poszanowaniem godności osobistej i praw dłużnika, niedopuszczalna jest przemoc słowna ani fizyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.