Harmonogram czasu pracy.
Biuro

Harmonogram czasu pracy – czym powinien się wyróżniać?

Wbrew pozorom przemyślany harmonogram czasu pracy ma bardzo duży wpływ na efektywność pracowników oraz na zyski firmy. Oprócz tego, że pozwala na bardziej wydajną pracę i tym samym na szybszą realizację określonych wcześniej celów, zmniejsza również ryzyko nałożenia na przedsiębiorcę kar związanych z nieodpowiednim czasem pracy czy nieprzestrzeganiem przepisów Kodeksu Pracy. Z tego też powodu właściciele firm coraz częściej dbają o to, aby ustalony harmonogram czasu pracy spełniał wszystkie ważne wymagania i zapewniał więcej korzyści niż strat. Warto jednak pamiętać o tym, że ułożenie grafiku w większym przedsiębiorstwie nie należy do łatwych zadań. Dlatego w ostatnich latach niesłabnącą popularnością cieszą się profesjonalne programy do tworzenia grafików. Jednym z nich jest Grafik Optymalny, który wyróżnia się intuicyjną obsługą oraz sprawnym dobieraniem najkorzystniejszych rozwiązań.

O czym powinniśmy pamiętać, tworząc harmonogram czasu pracy?

To prawda, że odpowiednio ułożony harmonogram czasu pracy wpływa na zyski firmy. Dzieje się tak, ponieważ pozwala uniknąć dodatkowo płatnych nadgodzin będących dużym wydatkiem w przypadku większych przedsiębiorstw oraz stanowiących dyskomfort dla pracowników. Dlatego też podczas tworzenia grafiku warto skupić się nad tym, aby czas pracy zatrudnionych osób wzajemnie się uzupełniał, dzięki czemu nie musiałaby one wykonywać swoich obowiązków po godzinach. Oprócz tego godnym uwagi rozwiązaniem okazuje się zadbanie o odpowiednią liczbę dni wolnych, takich jak wolne niedziele, odpoczynek dobowy czy dwa wolne weekendy w miesiącu. Jako że określa je Kodeks Pracy, niedopilnowanie dni wolnych może wiązać się z wysokimi karami pieniężnymi dla pracodawcy, co nieraz prowadzi do przesunięcia w czasie poszczególnych inwestycji czy projektów.

Warto również wspomnieć o tym, że harmonogram czasu pracy powinien odpowiednio wcześnie określać wszystkie urlopy pracowników, które przeanalizujemy i dopasujemy do trybu, w jakim działa firma. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której w biurze zostałoby zaledwie kilku pracowników, co doprowadziłoby z kolei do znacznego spowolnienia lub uniemożliwienia zrealizowania części projektów. Dlatego też, ustalając harmonogram czasu pracy, dobrym pomysłem będzie obliczenie, czy w danym dniu w biurze będą znajdowały się wszystkie potrzebne osoby. W efekcie unikniemy wszelkiego rodzaju strat, a także nadgodzin, które musieliby zrealizować pozostali pracownicy.

 

wykresy czasu pracy.

Jak łatwo ustalić harmonogram czasu pracy?

Nie jest tajemnicą fakt, że ułożenie optymalnego harmonogramu czasu pracy okazuje się niezwykle czasochłonne. Osoba, która zajmuje się ustalaniem grafiku, powinna bowiem zwrócić uwagę na takie kwestie jak dyspozycyjność poszczególnych pracowników, przepisy Kodeksu Pracy, liczba nadgodzin czy wszelkiego rodzaju zastępstwa. Dlatego też trudno się dziwić, że w przypadku przedsiębiorstw zatrudniających wiele osób w grafiku nieraz pojawiają się nieprawidłowości. Aby zmniejszyć ryzyko tego typu błędów, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z programów ułatwiających tworzenie grafików. Jednym z nich jest Grafik Optymalny, który uwzględnia Kodeks Pracy, tryb pracy w danej firmie czy wnioski urlopowe pracowników. Ponadto dzięki temu, że występuje zarówno w formie programu na komputer, jak i na telefon, staje się łatwo dostępny dla wszystkich zatrudnionych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.