Szkoła stosunków międzynarodowych.
Rozwój

Human Relations – podział i charakterystyka

Human Relations w wolnym tłumaczeniu oznacza szkołę stosunków międzyludzkich. Pojęcie to swój początek zawdzięcza związkom zawodowym, które, niezadowolone z warunków pracy, walczyły o ich polepszenie. W efekcie Elton Mayo postanowił przeprowadzić eksperyment i zbadać, jakie czynniki mają wpływ na wydajność pracowników i ich zadowolenie. Jak przedstawiają się wyniki tego eksperymentu i jak można scharakteryzować omawiany kierunek?

Wpływ stosunków międzyludzkich na wydajność pracy

Może się wydawać, że największą motywacją do pracy są finanse. A zatem im „lepsze” wynagrodzenie, tym pracownicy powinni wykazywać większy zapał do wykonywania swoich obowiązków. Jednak czy tak jest w rzeczywistości? Według przedstawiciela kierunku Human Relations, czyli Eltona Mayo, kluczowe są zupełnie inne czynniki. Przeprowadzony w 1927 roku eksperyment wykazał bowiem, że na wydajność przede wszystkim wpływa atmosfera w pracy i to, jakie relacje mają między sobą pracownicy, a także warunki stanowiska pracy. Ponadto dużym impulsem do działania jest satysfakcja z dotychczasowych dokonań. Wynika to z tego, że dążymy do zaspokojenia podstawowych potrzeb, takich jak przynależność do grupy oraz uznanie. Dobra materialne schodzą w tym wypadku na dalszy plan.

Rola kierownictwa a jakość pracy podwładnych

Ważną koncepcją Human Relations jest też Teoria X i Y, którą opracował Douglas McGregor. Opisuje on dwa podejścia pracodawców, które mają przełożenie na motywację oraz atmosferę pracy. Pierwsza z nich to teoria X, która zakłada, że pracownicy są niechętni do wykonywania obowiązków służbowych, mało ambitni, wykazujący niewielkie zaangażowanie, a przez to wymagający ciągłej kontroli. Ale jest też teoria Y, która jest przeciwstawna teorii X i stawia pracowników w pozytywnym świetle. Zgodnie z tą teorią kierownictwo uznaje swoich podwładnych za osoby pracowite, odpowiedzialne, kreatywne i efektywne, bez konieczności sprawowania nad nimi kontroli.

Decydując się na payroll services, czyli usługę kadrowo-płacową świadczoną przez zewnętrzną firmę, nie musisz martwić się kwestiami motywacyjnymi działu kadr oraz jakością jego pracy. A w zamian zyskujesz gwarancję tego, że dokumenty przygotowywane są przez profesjonalistów w oparciu o bieżące przepisy prawne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.