faktura korygująca
Finanse

Ile zarobisz na umowie o pracę, o dzieło i na zlecenie? Odpowie kalkulator wynagrodzeń

Na współczesnym rynku pracy spotkać można kilka form zatrudnienia, a mianowicie: umowa o pracę, umowa o dzieło oraz umowa-zlecenie. Oczywiście z reguły najbardziej pożądaną przez pracownika formą jest umowa o pracę. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w których to zatrudnienie musi być uregulowane za pomocą umów cywilnoprawnych. Nasuwa się zatem pytanie: jak obliczyć wynagrodzenie? Proponujemy kalkulator wynagrodzeń.

Kalkulator wynagrodzeń – do czego służy?

Jak sama nazwa wskazuje – kalkulator wynagrodzeń jest narzędziem, które pozwala dokonać obliczeń w zakresie kwoty wynagrodzenia pracownika. Wyliczenia te obejmują wszelkie obciążenia pensji, które muszą zawierać się w kwocie brutto, a do której otrzymujemy wgląd dzięki kalkulatorowi. Wystarczy podać kwotę brutto wynagrodzenia, a narzędzie dokona obliczeń i poda kwotę netto. Taki kalkulator płac pozwala precyzyjnie obliczyć pensję i wszelkie jej obciążenia – również w przypadku ulgi, przysługującej pracownikowi do 26 roku życia.

Czym różnią się poszczególne umowy?

Niekiedy pracownik podpisuje umowę cywilnoprawną, nie do końca wiedząc, z czym ona się wiąże i jaka jest jej specyfika w porównaniu do umowy o pracę. Wątpliwości budzi przede wszystkim ostateczna kwota wynagrodzenia. Należy podkreślić przede wszystkim fakt, że kwestie związane z umową o pracę reguluje Kodeks Pracy, zaś z umową cywilnoprawną Kodeks cywilny. Wiąże się to z różnymi zapisami na przykład w zakresie opodatkowania i oskładkowania poszczególnych umów. Wszystko to ma wpływ na kwotę, którą pracownik ostatecznie otrzyma. Jeżeli chodzi o umowę zlecenie, to jest ona chętnie wybierana nie tylko przez pracodawców, ale i przez pracowników. Dlaczego tak się dzieje? Otóż w przypadku uzyskiwania wyższej kwoty brutto, umowa zlecenie jest dla pracownika bardziej opłacalna pod kątem ostatecznej wysokości kwoty netto. Aby uzmysłowić sobie tę różnicę, warto skorzystać z kalkulatora brutto netto. Nietrudno się także domyślić, że umowa o pracę wiąże się z odprowadzaniem większej liczby rozmaitych składek. Kwoty poszczególnych potrąceń można obliczyć za pomocą kalkulatora podatkowego.

Dla kogo przeznaczone są kalkulatory wynagrodzeń?

Kalkulatory wynagrodzeń to łatwo dostępne narzędzia, z których najczęściej korzystają sami pracownicy. Dzięki temu wiedzą oni, jakiej kwoty mogą spodziewać się na koniec miesiąca pracy. Kalkulatory płac precyzyjnie obliczają bowiem wysokość netto wynagrodzenia, uwzględniając wszelkie składki, potrącenia, ale także nową wysokość skali podatkowej. Kalkulatory płac przydają się także w biurach działów kadr; szczególnie jeśli pracodawca rzadko stosuje inną formę zatrudnienia, niż umowa o pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.