Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza jest największą uczelnią techniczną w Polsce południowo-wschodniej. Powstała 1 października 1974 roku. Uczelnia oferuje naukę ponad 14 tysiącom studentów, na siedmiu wydziałach. Jako jedyna uczelnia w naszym kraju, kształci pilotów lotnictwa cywilnego. Oferta studiów naprawdę zaskakuje. Dużym prestiżem i zainteresowaniem cieszy się także taka dyscyplina naukowa jak finanse i rachunkowość.
Wydziały Politechniki Rzeszowskiej
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza doceniana jest, zarówno w środowisku krajowym, jak i międzynarodowym. Studenci mogą wybierać wymarzone kierunki studiów, których program realizowany jest na jednym z siedmiu wydziałów:
- Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury,
- Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa,
- Wydziale Chemiczny,
- Wydziale Elektrotechniki i Informatyki,
- Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej,
- Wydziale Mechaniczno-Technologiczny,
- Wydziale Zarządzania.
Dziś skupimy się na wydziale Zarządzania i kierunku, jakim są Finanse i Rachunkowość. Dane dostępne w internetowym systemie USOS PRz pozwolą nam wyciągnąć najważniejsze informacje, związane z tym kierunkiem kształcenia.
Wydział Zarządzania i Marketingu w Politechnice Rzeszowskiej
Wydział powstał 3 sierpnia 1993 roku. Już w pierwszym roku funkcjonowania Wydziału, w roku akademickim 1993/1994, studia podjęło aż 221 osób.
Dziekanem Wydziału, na kadencję w latach 2016-2020, został wybrany dr hab. inż. Stanisław Gędek, Prof. PRz. Na wydziale funkcjonują następujące jednostki organizacyjne:
- Katedra Prawa i Administracji,
- Katedra Ekonomii,
- Katedra Marketingu,
- Katedra Metod Ilościowych,
- Katedra Przedsiębiorczości, Zarządzania i Ekoinnowacyjności,
- Katedra Nauk Humanistycznych i Społecznych,
- Katedra Przedsiębiorczości, Zarządzania i Ekoinnowacyjności,
- Zakład Finansów, Bankowości i Rachunkowości,
- Katedra Systemów Zarządzania i Logistyki,
- Zakład Informatyki w Zarządzaniu,
- Zakład Nauki o Bezpieczeństwie.
Studia na kierunku finanse i rachunkowość
Wydział zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, oferuje możliwość studiowania na kierunku finanse i rachunkowość. Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych kierunków studiów. I nikogo nie powinno to dziwić, gdyż studia w tym obszarze naukowym są nie tylko wartościowe, ale mogą zagwarantować owocną ścieżkę kariery w przyszłości.
Studia stacjonarne I stopnia – finanse i rachunkowość USOS PRz
Aby dostać się na studia licencjackie na kierunku finanse i rachunkowość, należy zdać maturę z przedmiotów, które zostały określone w uchwale Senatu Uczelni. Podczas studiów, uczeń zdobędzie wiedzę ogólnoekonomiczną oraz specjalistyczne umiejętności z zakresu rachunkowości przedsiębiorstw i zarządzania finansami.
Po ukończeniu studiów, absolwent będzie posiadał umiejętności pozwalające na sprawne funkcjonowanie w różnych instytucjach rynku finansowego oraz przedsiębiorstwach. Co więcej, studia pozwolą na zdobycie wiedzy specjalistycznej z zakresu finansów i rachunkowości oraz umiejętności ogólnoekonomiczne. Sporo cennych informacji, dotyczących I-go stopnia studiów znaleźć można w systemie USUS PRz.
Ukończywszy pierwszy pułap edukacji, student może starać się o przyjęcie na studia II-go stopnia.
Kolejny etap edukacji
Studia II-go stopnia na kierunku finanse i rachunkowość, pozwolą na usystematyzowanie wiedzy zdobytej na wcześniejszym progu edukacji, a także poszerzenie wiedzy w tej dyscyplinie nauki. Kluczowe umiejętności, jakie posiądzie absolwent są następujące:
- rachunkowość zarządcza,
- rachunkowość finansowa,
- rachunkowość i finanse korporacji,
- controlling,
- rynki finansowe,
- ubezpieczenia gospodarcze,
- analiza finansowa.
Na studiach magisterskich, student będzie mógł dokonać wybory jednej z dwóch dostępnych specjalizacji – rachunkowość i controlling oraz finanse przedsiębiorstw i instytucji.

Gdzie do pracy?
Pewnie wiele osób zastanawia się, jakie miejsca pracy, można będzie wybrać po ukończeniu studiów w tym kierunku. Spectrum możliwości jest naprawdę szerokie. Absolwent może postawić na pracę w:
- izbach i urzędach skarbowych,
- instytucjach finansowych,
- działach finansowych,
- firmach audytorskich,
- biurach rachunkowych,
- biurach podatkowych,
- działach controllingowych.
Wszelkie niezbędne informacje, dla tych, którzy chcieliby rozpocząć naukę w tym właśnie kierunku, znaleźć można w Uniwersytecki System Obsługi Studiów – USOS PRz. Dostępny jest tam pełen opis programu kształcenia, obowiązująca literatura, efekty uczenia, a także kryteria oceny. Bez wątpienia jest to miejsce warte odwiedzenia, jeśli tylko myślimy o tym, aby stać się ekspertami od finansów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazę „Finanse i rachunkowość USOS PRz”.
Źródło:
Finanse i rachunkowość to ciężki kawałek chleba. Studia są wymagające, ale i praca później. Moja mam jest księgową i praktycznie nie ma życia w pracy. Ale jak to mówią – coś za coś 🙂