Mężczyzna inwestuje w akcje i uczy się tego od podstaw
Finanse

Inwestowanie w akcje – strategia długoterminowa, czy spekulacja?

Zakup akcji to coraz popularniejsza forma inwestycji. Na czym polega? Czym strategia długoterminowa różni się od spekulacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Inwestowanie w akcje – na czym to polega?

Inwestowanie w akcje polega na zakupie akcji spółek akcyjnych lub komandytowo-akcyjnych z zamiarem ich późniejszej odsprzedaży. Celem tego typu operacji jest uzyskanie zysku, co następuje wskutek wzrostu wartości zakupionych akcji. Samo inwestowanie w akcje może mieć różny charakter, a najczęściej przyjmuje formę spekulacji lub inwestowania długoterminowego. Obie strategie mogą być skuteczne, a sam mechanizm zakupu akcji niczym się nie różni.

W jaki sposób kupić akcje?

Z pewnością nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że zakup akcji jest dostępny praktycznie dla każdy. Aby go dokonać należy bowiem spełnić tylko jeden warunek, którym jest posiadanie rachunku maklerskiego. Można go otworzyć klikając sprawdź tutaj, ponieważ link przenosi bezpośrednio do oferty brokera. Posiadając rachunek maklerski wystarczy tylko go zasilić, co można zrobić przelewem z konta bankowego.

Inwestowanie w akcje – strategia długoterminowa, czy spekulacja?

Jak już wspomniano inwestowanie w akcje może przyjąć dwie formy, a mianowicie być spekulacją lub inwestowaniem długoterminowym. W tym pierwszym przypadku inwestor kupuje akcje spółek z zamiarem ich szybkiej odsprzedaży z zyskiem, która następuje zazwyczaj jeszcze tego samego dnia, a maksymalnie w ciągu kilku dni. Inwestowanie spekulacyjne wymaga w związku z tym ciągłego śledzenia notowań giełdowych oraz podejmowania błyskawicznych decyzji, które powinny opierać się na analizie technicznej oraz odczytywaniu właściwych wskaźników. W przypadku inwestowania długoterminowego wykorzystywana jest natomiast analiza fundamentalna, a akcje kupowane są w celu odniesienia długoterminowego zysku. W związku z tym inwestor nie musi na bieżąco śledzić notowań, ponieważ analizy swojego portfela dokonuje z reguły raz na kilka miesięcy. Wtedy również dokonuje ewentualnych zmian w jego składzie, czyli kupuje nowe lub sprzedaje dotychczas posiadane akcje.

Podsumowując należy stwierdzić, że zarówno inwestowanie długoterminowe, jak i spekulacja to strategie, które mogą być skuteczne i nie można jednoznacznie stwierdzić, że któraś jest lepsza. Wybór konkretnej powinien zależeć natomiast od preferencji inwestora, czasu, którym dysponuje oraz obranego celu inwestycyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.