Kobieta czyta o załozeniach nowego Polskiego Ładu
Rozwój

Istotne założenia nowego Polskiego Ładu

Polski Ład to nowe rozwiązania podatkowe i składkowe, które już teraz spędzają sen z powiek wielu z nas. Czy jest się czego bać? Kto zyska, a kto straci na nowych rozwiązaniach? Czasu pozostaje niewiele, a przygotować powinni się nie tylko przedsiębiorcy.

Wyższa kwota wolna od podatku

Jest to informacja, która pojawia się w mediach prawdopodobnie najczęściej. Polski Ład zwiększa kwotę wolną od podatku z 8 do 30 tys. zł, jednak nie każdy będzie mógł skorzystać z tej możliwości. Wykluczeni z tej opcji zostaną np. przedsiębiorcy na liniowej stawce podatku. Tutaj straty będą ewidentne, natomiast w przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych wcale nie musi to wyglądać lepiej. W przypadku tych przedsiębiorców składka zdrowotna będzie wynosić 9% od dochodu i nie będzie można odliczyć jej od podatku. Dla wielu przedsiębiorców – szczególnie tych o wyższych, rocznych przychodach – może to być więc marne pocieszenie. Chcesz sprawdzić, jak zmienią się składki w przypadku Twojej firmy? Wejdź na https://taxology.co/pl/kalkulator-wynagrodzen-polski-lad/, wprowadź dane dotyczące przewidywanych przychodów i kosztów do kalkulatora Polskiego Ładu na 2022 rok i gotowe! Ta wiedza pozwoli Ci zdecydować, co i czy w ogóle zmieniać w sposobie prowadzenia działalności.

Rząd argumentuje, że wyższa kwota wolna od podatku zrównuje nas z europejskim poziomem. W praktyce oznacza to jednak niższe przychody dla samorządów, a więc może odbić się na ograniczeniu inwestycji w naszych lokalnych społecznościach. Korzyści odczują jednak najmniej zarabiający: np. osoba pobierająca wynagrodzenie w wysokości do 2 500 zł miesięcznie prawdopodobnie nie zapłaci podatku dochodowego jako osoba fizyczna.

Ulgi dla klasy średniej w Polskim Ładzie

W Polskim Ładzie pojawia się ten zapis i ma on stanowić niejako wyrównanie strat wynikających z braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku, a także zmienionej formy jej obliczania. Ulga dotyczyć będzie osób, których roczne wynagrodzenie brutto mieścić będzie się w granicach 68 400 – 133 700 zł. Ulga dla klasy średniej nie będzie dotyczyć podatników rozliczających się podatkiem liniowym, co z założenia ma zachęcić Polaków do przechodzenia na tzw. skalę podatkową. Czy będzie to skuteczne? Czas pokaże i na pewno napiszemy o tym na taxology.co/pl.

Polski Ład dla przeciętnego podatnika

Z pozoru chodzi głównie o poprawę naszego bezpieczeństwa oraz ogólnej sytuacji finansowej Polaków, jednak Polski Ład to także przepisy, które nie każdemu z nas będą odpowiadać. Poza kwestiami podatkowymi nowa ustawa porusza kilka innych istotnych tematów:

  • walkę z zatrudnianiem pracowników „na czarno”;
  • ograniczenia w płatnościach gotówkowych także w przypadku osób fizycznych;
  • zmiany dotyczące rodzin wielodzietnych.

Na ile suchy przepis sprawdzi się w praktyce – pewnie jeszcze się przekonamy, ale zdecydowanie powinniśmy być przygotowani na szerszą kontrolę naszych codziennych decyzji przez państwo. Dokonując zakupu na wyższą kwotę – nie zapłacimy już gotówką; przedsiębiorcy będą musieli liczyć się ze znacznymi kosztami w przypadku osób nielegalnie zatrudnionych, co może skłonić ich do ograniczenia takich praktyk; rodzice więcej niż czwórki dzieci będą mogli liczyć na dodatkowe ulgi, a z drugiej strony samotny rodzic straci część swoich przywilejów. To wszystko może wpłynąć znacząco na codzienność każdego z nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.