kalkulator i rachunek
Biznes

Jak pozyskać pomoc dla firm dotkniętych skutkami pandemii?

Do końca czerwca 2021 roku, czyli o pół roku dłużej, przedsiębiorcy mogą skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Pochodzą one z pakietu pomocowego przygotowanego przez Bank w ramach wsparcia firm w walce ze skutkami pandemii. Co obejmują pakiety pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw? Z jakich narzędzi mogą skorzystać przedsiębiorcy?

Pakiety pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw

Bank Gospodarstwa Krajowego jest najważniejszą instytucją finansową, która stoi za organizacją wsparcia dla firm w ramach programów związanych z wdrażaniem „Tarczy antykryzysowej”. Rozwiązania zostały przygotowane na bazie porozumienia i współpracy z resortami finansów, funduszy i rozwoju oraz z sektorem bankowym.

Pakiety pomocy dla małych firm i pakiety pomocowe dla średnich firm obejmują:

  • systemy gwarancji – rozwiązania dedykowane zabezpieczeniu spłat kredytów; możliwość uzyskania kredytu na bardziej preferencyjnych warunkach (na przykład firmy, które nie mogą wykazać się odpowiednio długą historią kredytową, lub takie, które nie posiadają wystarczających zabezpieczeń),
  • system dopłat – są to dopłaty do oprocentowań kredytów bankowych,
  • wsparcie z wykorzystaniem środków unijnych pozwalające m.in. na utrzymanie produkcji, miejsc pracy czy niezbędne inwestycje,
  • wsparcie w wykorzystaniem środków krajowych, które umożliwiają m.in. utrzymanie płynności finansowej, utrzymanie miejsc pracy.

Przedłużenie i rozszerzenie pomocy w ramach systemów gwarancji

Na początku stycznia BGK wydał komunikat, w którym poinformował o przedłużeniu czasu obowiązywania systemów gwarancji. Dotyczą one pakietów pomocy dla małych firm,  pakietów pomocowych dla średnich firm i dla dużych przedsiębiorstw. Wprowadzono jednocześnie inne, korzystne zmiany, które mają w jeszcze większym stopniu ułatwić przedsiębiorcom dostęp do kredytu, a tym samym wesprzeć ich w czasie pandemii. Liczyć można na brak opłat prowizyjnych, podniesienie kwot gwarancji oraz przedłużenie czasu gwarancyjnego.

Zmiany objęły następujące gwarancje:

  • gwarancję de minimis,
  • gwarancję Biznesmax z dotacją,
  • gwarancję Cosme,
  • gwarancję Kreatywna Europa – to nowa w programie gwarancja obejmująca sektory kultury i kreatywny,
  • gwarancję spłaty limitów faktoringowych,
  • gwarancję płynnościową – gwarancja przeznaczona dla średnich oraz dużych firm.

O wsparcie z pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw można starać się w bankach kredytujących działalność firm lub u pośredników finansowych, w tym w BGK. Mogą się o nie ubiegać również przedsiębiorcy, którzy już skorzystali z innych form pomocy takich jak: odroczenie spłat kredytów i pożyczek czy zawieszenie składek ZUS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.