Kobieta jedzie w swoim ubezpieczonym samochodzie do pracy
Finanse

Jak zaksięgować składkę za ubezpieczenie samochodu, żeby obniżyć podatek?

Masz zamiar wykorzystywać samochód w swojej firmie i zastanawiasz się nad możliwością wliczenia ubezpieczenia auta w koszty uzyskania przychodu? Taka opcja istnieje, ale sposób księgowania w dużej mierze zależności od formy własności pojazdu. Dowiedz się więcej.

Wykorzystywanie samochodu w firmie jest standardem – niezależnie od tego, w jakiej branży działa przedsiębiorstwo. Popularność takiego rozwiązania wynika z faktu, iż istnieje możliwość wliczenia ponoszonych wydatków w koszty uzyskania przychodu. To z kolei pozwala na przeprowadzenie optymalizacji podatkowej.

Formy użytkowania pojazdu firmowego a koszty uzyskania przychodu

Czy wiesz, że firma wcale nie musi być właścicielem pojazdu, aby mogła wliczyć w koszty wydatki związane z użytkowaniem samochodu? Wyróżnia się bowiem kilka rodzajów form własności:

  • własność firmowa – samochód jest wprowadzony do rejestru środków trwałych;
  • własność prywatna – samochód nie jest środkiem trwałym, należy do majątku osobistego przedsiębiorcy;
  • leasing operacyjny – samochód nie jest środkiem trwałym;
  • leasing finansowy – auto zaliczane jest do środków trwałych;
  • wynajem długoterminowy – samochód nie jest środkiem trwałym.

Istnieje jeszcze opcja dzierżawy lub użyczenia, ale takie opcje są najmniej popularne.

Warto podkreślić, że w zależności od formy użytkowania pojazdu w firmie, różne będą możliwości w zakresie wliczania wydatków w koszty uzyskania przychodu.

Wariant 1. Właścicielem / użytkownikiem jest przedsiębiorstwo

  • Jeśli samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów firmowych, wówczas istnieje możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu 100% poniesionego wydatku.
  • Jeżeli pojazd wykorzystywany jest w systemie mieszanym, wówczas przedsiębiorca może wliczyć w koszty 75% wydatków związanych z użytkowaniem auta.

Powyższe opcje dotyczą zarówno włączenia pojazdu do rejestru środków trwałych, jak i leasingu operacyjnego czy finansowego.

Wariant 2. Właścicielem auta jest osoba prywatna

Jeśli samochód należy do majątku osobistego osoby prowadzącej działalność, wówczas istnieje możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu zaledwie 20% wydatków.

Czy ubezpieczenie samochodu można wliczyć w koszty firmowe?

Jak wynika z obowiązujących przepisów, wszystkie wydatki dotyczące użytkowanego pojazdu można wliczyć w koszty uzyskania przychodu – ubezpieczenie komunikacyjne również. Warto jednak wiedzieć, że różne będą maksymalne możliwe do wykonania odliczenia. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wykorzystywany jest pojazd w firmie.

Pamiętaj! Ubezpieczenie samochodu możesz zaliczyć w koszty uzyskania przychodu – niezależnie od tego, jaki rodzaj polisy auta opłacasz oraz od tego, jak wysoką płacisz składkę.

Jak zaksięgować koszt ubezpieczenia samochodu?

To, jaką część składki ubezpieczeniowej będzie można zaksięgować, zależy od formy własności i użytkowania pojazdu, rodzaju polisy, a nawet… wartości samochodu.

100% kosztów

Składkę ubezpieczeniową OC możesz wliczyć w całości w koszty wówczas, gdy użytkujesz pojazd wyłącznie na cele firmowe. Inaczej jest w przypadku nieobowiązkowego ubezpieczenia – w tym przypadku istnieje limit 150 000 zł (225 000 zł dla samochodów z silnikiem elektrycznym). Jeśli wartość auta przekracza tę kwotę, wówczas koszty można księgować wyłącznie proporcjonalnie do wartości pojazdu.

Szczegółowe wyjaśnienie można znaleźć w artykule pod adresem https://rankomat.pl/samochod/ubezpieczenie-samochodu-w-kosztach.

75% kosztów

W przypadku wykorzystywania auta w trybie mieszanym, możesz odliczyć 75% kosztów poniesionych na ubezpieczenie samochodu. Przy OC nie obowiązuje limit wartości auta, natomiast przy AC i innych polisach w koszty można wpisać wyłącznie proporcjonalną część jego wartości.

20% kosztów

Jeśli samochód nie należy do majątku firmy, w koszty uzyskania przychodu możesz wliczyć 20% wydatków poniesionych na ubezpieczenie auta. Tutaj nie istnieje limit wartości pojazdu.

Jeżeli dysponujesz pojazdem – także wykorzystywanym prywatnie – możesz pomniejszyć podatek o koszty związane z zakupem ubezpieczenia komunikacyjnego. Dzięki temu zyskujesz podwójnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.