szkolenie
Biznes

Kiedy pracownik przechodzi szkolenie BHP?

To kiedy dokładnie pracownik powinien przejść kurs bezpieczeństwa higieny pracy, wzbudza wiele wątpliwości wśród osób zatrudnionych, jak i pracodawców. Jak to dokładnie jest? Kiedy powinno się przejść szkolenie BHP? Odpowiadamy.

Szkolenie BHP przed przystąpieniem do pracy

Pierwsze szkolenie, czyli tak zwane wstępne, pracownik powinien odbyć jeszcze przed rozpoczęciem pracy i nie jest to wymysł żadnego pracodawcy, lecz wymogi, o których mówi Kodeks pracy w art. 2373 § 1. Zgodnie z nim osobę zatrudnioną nie wolno dopuścić do pracy, do której wykonywanie nie ma odpowiednich kwalifikacji potrzebnych umiejętności, czy dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Co ważne, takie szkolenie bhp zobowiązany jest zapewnić pracodawca, ponieważ to na nim spoczywa przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jeszcze zanim zostanie dopuszczony do pracy. Kurs wstępny zwykle obejmuje instruktaż ogólny i stanowiskowy.

Instruktaż ogólny dotyczy przepisów BHP obowiązujących ogólnie w całej firmie, jak również zapoznania zasad udzielania pierwszej pomocy. Kurs stanowiskowy uczy jak bezpiecznie wykonywać konkretne obowiązki oraz jak uchronić się przed zagrożeniami występującymi na danym stanowisku. Odbycie szkolenia przez pracownika powinno być udokumentowane oświadczeniem zatrudnionego o jego odbyciu, a także odnotowane w aktach osobowych.

Szkolenia BHP okresowe

Poza wstępnym szkoleniem pracowników czekają również szkolenia okresowe. Przeprowadzane są one co jakiś czas w firmie, aby usystematyzować uzyskaną wcześniej wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także zapoznanie z nowymi przepisami. Częstotliwość szkoleń okresowych zależy od rodzaju wykonywanej pracy, jak również od jej warunków.

Okresowe szkolenia BHP mogą być prowadzone w formie kursu, seminarium, czy nawet samokształcenia kierowanego. Warto w tym miejscu wspomnieć, że również powinny być udokumentowane zaświadczeniem wydanym przez organizatora szkolenia, jak również odnotowane na piśmie i przechowywane w aktach osobowych pracownika.

Kiedy nie trzeba przechodzić szkolenia BHP?

Z kursu BHP są zwolnione osoby, które w okresie do 6 lub 12 miesięcy odbyły szkolenie okresowe, które wymagane jest dla osób zatrudnionych na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, ale pod warunkiem, że zakres tematyczny programu szkolenia z obecnego stanowiska jest zgodny z programem obowiązującym na nowym stanowisku pracy. Kursu nie muszą również odbywać osoby które przedstawią aktualne zaświadczenie o odbyciu okresowego szkolenia BHP u innego pracodawcy. Co ważne, zwolnień ze szkolenia wstępnego nie ma. Oznacza to, że każdy pracownik musi je odbyć.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą PRO-SAFER – szkolenie bhp Lublin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.