dokumenty
Rozwój

Podatki w 2021 roku – najważniejsze zmiany

Każdy początek roku kalendarzowego to dla wszystkich podatników czas, kiedy mamy okazję sprawdzić, jakie zmiany w prawie podatkowym znajdą swoje zastosowanie w najbliższym czasie. Na początku zeszłego roku eksperci pozytywnie wypowiadali się na temat wprowadzonych zmian, choć pandemia koronawirusa nie pozwoliła odczuć obywatelom i przedsiębiorcom pozytywnych skutków tych zmian w portfelach. Jakie zmiany weszły w życie wraz z 1 stycznia 2021 roku? Poniżej przedstawione zostały najważniejsze zmiany w prawie podatkowym.

Opłata cukrowa

Podatek cukrowy to z pewnością najszerzej komentowana w społeczeństwie zmiana, która obowiązuje od początku roku. Popularny już podatek cukrowy nakłada dodatkową opłatę na wszystkie przedsiębiorstwa, które zajmują się sprzedażą produktów zawierających cukier lub substancje aktywne. Każdy przedsiębiorca w momencie wprowadzenia tego typu produktów na rynek jest zobowiązany do uiszczenia podatku. Jakie dokładnie produkty będą obarczone dodatkową opłatą? Mowa tutaj o produktach zawierających cukier lub substancje słodzące oraz kofeiną bądź taurynę. Podatkiem zostały również obarczone produkty alkoholowe sprzedawane w opakowaniu nieprzewyższającym objętości 300 ml. Zgodnie z ustawą, wysokość podatku jest ściśle uzależniona od natężenia substancji słodzącej w napoju.

Zmiany w podatku dla młodych

Zerowy podatek dla młodych to ustawa, która na celu miała zwiększenie dochodów osób, które nie przekroczyły 26 roku życia. Zgodnie z ustawą pierwotną, obowiązywała ona w sytuacji, gdy pracownik był zatrudniony w oparciu o stosunek służbowy, pracę nakładczą, spółdzielczy stosunek pracy bądź umowę o pracę. Z dniem 1 stycznia ulga dla młodych zostaje poszerzona o dochody, które są osiągane z tytułu praktyki absolwenckiej bądź stażu uczniowskiego. W przeszłości młodzież świadcząca tego typu aktywność była zmuszona odprowadzić należny podatek, jednak wraz z początkiem roku zostaną one objęte zerowym podatkiem.

Ograniczenie ulgi abolicyjnej

Ulga abolicyjna to ulga, którą mógł wykorzystać pracownik świadczący pracę za granicą. W momencie, gdy taki pracownik nie mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku na zasadzie progresywnej, mógł odliczyć podatek zapłacony w Polsce, w której zastosowana była zasada proporcjonalnego odliczenia. Obecnie jednak choć ulga jest utrzymana, zmniejszono limit jej odliczenia. W bieżącym roku kwota wolna od podatku wyniesie 8000 złotych a kwota do odliczenia to jedynie 1360 złotych. Dodatkowo nowelizacja przekreśla również możliwość wykorzystania ulgi dla osób, które pracują poza terytorium lądowym. Usługi księgowe Łódź umożliwiają łatwe rozliczenie podatku z zagranicy.

Slim VAT

Slim VAT to niewątpliwie zmiana w prawie podatkowym, która działa na korzyść przedsiębiorców. Choć ustawa wciąż pozostaje na etapie konsultacji, możemy stwierdzić, że dotyczy ona zmian mających na celu ułatwienia fakturowania, ustanowienia korzystniejszych zmian dla eksporterów oraz wykorzystania mechanizmów korzyści finansowych dla przedsiębiorców. Dzięki Slim VAT kwestie podatku od wartości dodanej będą znacznie bardziej uproszczone i ujednolicone z prawem międzynarodowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.