Kobieta adwokat zajmuje sie sądową rozprawą rozwodową
Rozwój

Rozwód – najważniejsze kwestie

Przy rozwodzie sądowym jeden z małżonków (mąż lub żona), z wybranym przez siebie prawnikiem, rozpoczyna sprawę przeciwko drugiemu, aby zwrócić się do sądu o wydanie wyroku rozwodowego i rozstrzygnięcie wniosków proponowanych przez każdego z małżonków. Jeśli – faktycznie – po separacji mąż i żona nie mogą dojść do porozumienia w sprawie warunków rozwodu (finansowych lub dotyczących dzieci), albo jeden z małżonków nie ma zamiaru udzielić rozwodu, to – jednak zawsze – każdemu z małżonków przysługuje prawo do wszczęcia postępowania o uzyskanie rozwodu (rozwód sądowy). Mąż lub żona ma zatem prawo do samodzielnego zainicjowania, wraz ze swoim adwokatem, sądowego postępowania rozwodowego przed sądem, tak aby to sędzia rozstrzygał dekretem rozwodowym.

Opieka nad dziećmi

Jedną z najważniejszych decyzji, jakie należy podjąć podczas postępowania rozwodowego, dotyczy opieki nad dziećmi. Opieka nad dziećmi oznacza wskazanie przez sąd rodzica, który najlepiej potrafi podejmować zasadnicze, ale i codzienne decyzje dotyczące życia i wychowania małoletnich dzieci. Wspólna opieka stanowi główny i uprzywilejowany wybór. Sędzia musi bowiem ocenić jako priorytet, że małoletnie dzieci pozostają pod opieką obojga rodziców. Wspólna opieka daje obojgu rodzicom równą rolę w wychowaniu i opiece nad dziećmi, mając na celu zapewnienie, że utrzymują one jak najbardziej zrównoważone relacje zarówno z matką jak i ojcem. Wspólna opieka gwarantuje skuteczne wykonywanie tzw. odpowiedzialności rodzicielskiej przez oboje rodziców, czyli: podejmują oni, za obopólnym porozumieniem, decyzje najbardziej interesujące dla potomstwa, dotyczące kształcenia, wychowania, zdrowia, biorąc zawsze pod uwagę skłonności, możliwości i aspiracje dzieci. Jednak w przypadku silnego konfliktu między rodzicami lub gdy jedno z nich nie nadaje się do opieki nad dziećmi, na przykład dlatego, że stosuje przemoc (fizyczną lub psychiczną) lub po prostu wykazuje całkowity brak zainteresowania dziećmi, warto rozważyć ustanowienie wyłącznej opieki nad dziećmi. Decyzja sędziego musi uwzględniać podstawowy interes dzieci, a więc musi ocenić, czy – w danym przypadku – istnieją szczególne (i wyjątkowe) sytuacje, które sprawiają, że wspólna opieka jest sprzeczna z interesem dzieci.

Alimenty

Alimenty odnoszą się do płatności, których dokonuje jeden z małżonków, aby pomóc w utrzymaniu drugiego małżonka podczas lub po rozwodzie. Po uwzględnieniu takich czynników jak dochody i możliwości zarobkowe małżonków, większość sądów przyznaje alimenty na określony czas. Sędziowie mogą przyznać tymczasowe alimenty podczas gdy rozwód toczy się w sądach. Zasady przyznawania alimentów tymczasowych są zazwyczaj mniej rygorystyczne niż w przypadku innych rodzajów alimentów. Zwykle opierają się na tym, czy wspierany małżonek potrzebuje pomocy finansowej, a drugiego małżonka stać na jej płacenie. Po zakończeniu rozwodu, sędziowie mogą przyznać coś, co często nazywa się „alimentami rehabilitacyjnymi”, aby pomóc wspieranemu małżonkowi stać się samowystarczalnym. Zasądzone alimenty mogą trwać tylko tyle, ile potrzeba, by małżonek otrzymujący wsparcie znalazł pracę lub zdobył niezbędne wykształcenie lub umiejętności zawodowe, które pozwolą mu zarabiać wystarczająco dużo, by żyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.