Kobieta studiująca zarządzanie pisze notatki
Rozwój

Zarządzanie – studia, które przyciągają tłumy. Zobacz, dlaczego!

Zarządzanie – studia z tego obszaru – to jeden z kierunków cieszących się ogromną popularnością wśród studentów każdego roku. Często jednak ludzie wybierający tę specjalizację stoją przed dylematem dotyczącym sensu próby zdobycia tytułu magistra. Czy rzeczywiście taki dyplom ma duże znaczenie i może odegrać kluczową rolę na rynku pracy? A może lepiej skupić się tylko na licencjacie?

Licencjat a magisterka – ile trwają?

Na pierwszy plan od razu wysuwa się podstawowa różnica między licencjatem a magisterką, czyli czas trwania uczęszczania na uczelnię. Do ukończenia pierwszej formy studiów potrzeba trzech lat. To oznacza, że trwa ona pełne sześć semestrów, z czego ostatni jest już praktycznie w pełni zwrócony w stronę pisania, a następnie obrony pracy licencjackiej.

Natomiast studia magisterskie trwają teoretycznie tylko dwa lata, a więc cztery semestry. W praktyce sytuacja wygląda jednak trochę inaczej, bo używając innego nazewnictwa, są to studia drugiego stopnia. Co to dokładnie oznacza? Nie można uzyskać tytułu magistra przed zdobyciem licencjatu. Wniosek jest więc jeden – aby ukończyć studia magisterskie z zarządzania, trzeba poświęcić na ten cel pięć lat.

W czym tytuł magistra przeważa nad licencjatem?

Przede wszystkim osoby z tytułem magistra są uznawane przez wielu pracodawców za większych specjalistów od ludzi, którzy zdobyli tylko tytuł licencjatu. Dla magistrów jest to więc otwarcie kolejnych drzwi do owocnej kariery zawodowej, zwłaszcza że po ukończeniu drugiego stopnia mogą odpowiedzialnie powiedzieć, że mają pełne wykształcenie wyższe.

Oczywiście studia z zarządzania są bardzo cenionym kierunkiem, więc już nawet licencjat daje bardzo duże możliwości. Sporo osób decyduje się na skorzystanie z oferty zatrudnienia już po tych trzech latach studiów. Natomiast z biegiem czasu decydują się na poszerzenie swoich kwalifikacji poprzez dołożenie tytułu magistra, z jakiejś konkretnej, wąskiej dziedziny wiedzy.

Reasumując, licencjat ma już sam w sobie duże znaczenie. Jeżeli jednak chcesz jeszcze bardziej poszerzać swoje kompetencje i dać sobie szansę na jeszcze większe sukcesy w życiu zawodowym, warto zdecydować się również na zarządzanie studia drugiego stopnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.