Odpowiedzialnośc biznesu za środowisko
Biznes

3 przykłady odpowiedzialności biznesu za środowisko

Artykuł partnera.

Świat biznesu zajmuje się nie tylko tematami związanymi z ich interesem, ale również debatuje nad problemami społecznymi czy środowiskowymi. Ludzkość coraz częściej zauważa zachodzące zmiany klimatyczne, a to sprawia, że ma spore oczekiwania od społeczeństw, które kierują ogromnymi działalnościami gospodarczymi. Takie zakłady nie zawsze wiedzą, jakie sprawy powinny poruszyć, co należy zrobić i jak duże to mają być modyfikacje. Z pomocą przychodzą firmy, tj. EcoMS, zajmujące się profesjonalnymi szkoleniami w temacie ochrony środowiska.

Doradztwo – EcoMS

Każda większa organizacja potrzebuje dokształcać i podnosić kompetencje zawodowe swoich pracowników. Ważne, by kursy prowadzili wykwalifikowani specjaliści, którzy znają się na tym, co robią. Szkoleniowcy powinni w zindywidualizowany, kreatywny i innowacyjny sposób podejść do wybranych zagadnień. Ich celem jest zadbanie o to, by wyszli naprzeciw oczekiwaniom społecznym, a te są skierowane na zrównoważenie środowiska naturalnego. Niestety, placówki często wprowadzają tylko niewielkie zmiany tj. zielone biurko lub segregacja odpadów. Owszem jest to ważne, ale są też podejmowane inicjatywy na większą skalę, które są słabo promowane lub upadają w trakcie realizacji. Szkoleniowcy mają podpowiedzieć i zasugerować, na czym warto się skupić, co jest ważne dla planety i co realnie przedsiębiorstwo jest w stanie zrobić.

Trzy przykłady wsparcia środowiska idealne dla biznesu

Światowe konsorcja od lat zajmują się uświadamianiem swoich pracowników w myśl ekologicznych zasad. Zabierając się za innowację ekologiczną w firmie, warto zacząć od motywacji wszystkich jej członków do drobnych zmian. Takie sytuacje są bardzo rozwojowe, a załogi często zaczynają zespołowo wspierać się we wspólnej ewolucji.

Poniżej prezentujemy kilka istotnych przykładów czynności, które warto w pierwszym kroku wprowadzić w przedsiębiorstwie, aby realnie podnieść jego odpowiedzialność za środowisko.

Zachęcanie do zmiany środka transportu

Jednym z ważnych kroków jest zachęcanie do rezygnacji z auta na rzecz komunikacji miejskiej, roweru lub spaceru i – co za tym idzie – wspieranie pracowników poprzez sponsorowanie biletów na przewozy publiczne, oferowanie elastycznego czasu pracy, stawianie stojaków dla jednośladów.

Premia lub benefity za proekologiczne postawy w firmie

Pracownicy z chęcią podejmą wyzwanie, jeśli będą zmotywowani, a dodatkowe pieniądze lub materialne prezenty byłyby najskuteczniejsze, by ich przekonać. Sponsorowany obiad, bilety do kina czy voucher do sklepu z pewnością zachęciłby niejednego sceptycznie nastawionego do zmian człowieka.

Wprowadzanie wieloletnich programów związanych z edukacją ekologiczną

Do skutecznego wprowadzania długotrwałych modyfikacji potrzeba wiele cierpliwości, ale to one po czasie pokazują rzeczywiście duże efekty. Warto w tych programach wdrażać zielone technologie i promować szeroko pojętą oszczędność.

Gdy większość osób będzie wdrożona w nurt myślenia proekologicznego, warto pomyśleć o innych działaniach, które są bardziej wymagające:

  • rezygnacja z papierowego obiegu dokumentów,
  • montaż paneli fotowoltaicznych i stacji ładowania pojazdów elektrycznych,
  • używanie sprzętu energooszczędnego,
  • wykorzystywanie w pracy i w produkcji materiałów ekologicznych,
  • respektowanie zasad recyklingu.

Wsparcie firm zewnętrznych

Jest jeszcze wiele innych przykładów, które sprawdzą się podczas wdrażania innego sposobu myślenia w tak dużych organizacjach. Strach przed podjęciem decyzji o zmianach na korzyść planety jest często związany z tym, że zarząd boi się, że zostanie z tym sam, a nierzadko są to osoby niewykwalifikowane w tej dziedzinie. Nie trzeba się tym przejmować, ponieważ firmy zewnętrzne, przeprowadzające szkolenia tj.: EcoMS, mają swój własny zespół konsultantów, do których można zwrócić się o pomoc. To odpowiedzialni za przekazywanie wiedzy specjaliści, ale również elastyczni, otwarci na wszelkie sugestie i oczywiście wspierający swoim doświadczeniem fachowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.