Artykuł sponsorowany.
Gdyby tak zapytać pracowników różnych branż o idealną wypłatę, zapewne każdy chciałby zarabiać więcej. Niektórzy udzie, często zniechęceni opowieściami współpracowników, nie wnioskują o podwyżkę ani razu w ciągu całej swojej kariery. Tymczasem niewielu pracodawców decyduje się na to, żeby z własnej woli podwyższyć czyjąś stawkę i często tylko asertywność może pomóc w uzyskaniu większych zarobków. Przedstawiamy wskazówki, dzięki którym łatwiej będzie Ci osiągnąć zamierzony cel.
Zbadaj rynek
Żeby przypadkiem nie przecenić stawki, musisz najpierw zorientować się, jaka jest jej aktualna wysokość w Twojej branży i na stanowisku, które zajmujesz. Dopytywanie współpracowników o dokładną kwotę ich wynagrodzenia to nie zawsze dobry pomysł. Zapytaj raczej osoby pracujące w innych firmach i przejrzyj związane z konkretnym zawodem oferty oraz fora internetowe w poszukiwaniu odpowiedzi na interesującą Cię kwestię. Godna stawka pozwoli Ci realizować się na polu zarówno zawodowym, jak i prywatnym, umożliwiając np. skuteczne staranie się o kredyt na zakup ziemi albo innej nieruchomości na dobrych warunkach.
Zrób rachunek sumienia, zanim poprosisz o podwyżkę
Zweryfikuj, jak długo pracujesz w firmie i jakie w gruncie rzeczy są Twoje wyniki. Jeśli nie przynosisz swojemu pracodawcy odpowiedniego przychodu, wnioskowanie o większą wypłatę może przedstawić Cię w złym świetle, przynosząc skutek odwrotny od zamierzonego.
Sam oceń, w czym jesteś najlepszy
Pracodawca musi mieć powody ku temu, żeby więcej Ci płacić. W dużych firmach osoby nadzorujące czy menadżerowie nie zawsze mają czas na docenienie Twoich osiągnięć. Odnotowuj korzystne decyzje i posunięcia, aby w razie czego móc uargumentować swoje zdanie. Nigdy jednak nie porównuj się z innymi pracownikami. Zachowując się w ten sposób, możesz sprawić wrażenie osoby zawistnej i niezdolnej do efektywnej współpracy.
Podstawa to zaangażowanie
Niewielu pracowników stawia się w miejscu pracy przed czasem. Z reguły ludzie przychodzą na wyznaczoną godzinę i wychodzą od razu, gdy tylko przyjdzie na to pora. Przedsiębiorcy zatrudniający wiele osób doceniają pracowników, którzy sumiennie podchodzą do obowiązków i np. biorą nadgodziny. Nie chodzi o nadgorliwość, lecz o zaangażowanie w życie firmy i bycie się jej istotną częścią. To znacznie zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie Twojej prośby o podwyżkę wynagrodzenia, którym możesz obracać wirtualnie lub pobrać z bankomatu i posługiwać się gotówką. Pamiętaj jednak, że wypłata z nieswojego banku może kosztować – sprawdź, jak dużo: http://kredytnakazdycel.pl/wyplata-z-obcego-bankomatu-ile-kosztuje/.
Wykaż się kreatywnością
Bycie trybem w machinie nie pozwoli Ci nabrać wiatru w żagle ani wykorzystać maksimum swoich możliwości. Wyjdź przed szereg i przedstaw swoim przełożonym pomysły, które mogą pomóc im poprawić efektywność pracy, a w konsekwencji zwiększyć zyski.
Nie poruszaj kwestii prywatnych
Opowiadanie o złej sytuacji finansowej czy innych osobistych problemach nie pomoże Ci w osiągnięciu celu. Firmy mają generować zyski i to jest ich podstawowe zadanie. Pracownicy muszą być w związku z tym stabilni emocjonalnie.
Wybierz właściwy czas
Nie proś o podwyżkę w momencie, w którym Twoja firma wprowadza poważne zmiany, rekrutuje nowych pracowników czy akurat przechodzi ciężki okres. Poczekaj na moment. w którym będzie działać na pełnych obrotach.
Pewność siebie kluczem do sukcesu
Nawet osoby o wysokich kwalifikacjach, które wkładają całe swoje serce i energię w wykonywany zawód, czasami najzwyczajniej w świecie obawiają się poprosić o podwyżkę. Taki stan rzeczy może wynikać z zasłyszanych przez nie historii bądź lęku przed reakcją przełożonego. Po więcej porad, m.in. finansowych i zawodowych, zapraszamy do serwisu http://kredytnakazdycel.pl/.