Adwokat zajmuje się sprawami pozasądowymi i wypełnia dokumenty
Rozwój

Adwokat, a sprawy pozasądowe – kiedy zasięgnąć pomocy?

Artykuł partnera.

W Polsce panuje błędne przekonanie, że z pomocy prawnej ze strony specjalisty należy skorzystać tylko w przypadku okoliczności, kiedy angażowany jest sąd. W rzeczywistości konsultacja z prawnikiem na odpowiednio wczesnym etapie pozwala nie dopuścić do takiej eskalacji problemów. Prawo to niezwykle rozległa dziedzina, której opanowanie nie jest łatwe ze względu na ogrom informacji i zawiłość przepisów. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata w sytuacjach pozasądowych i uzyskaj kluczowe wsparcie, wtedy kiedy jest to niezbędne.

Prawnik, czyli doradca na wielu poziomach

Adwokat to specjalista, który może poszczycić się ogromną wiedzą z zakresu prawa, wykształceniem prawniczym, a także ukończoną aplikacją adwokacką i zdanym egzaminem uprawniającym go do pełnienia zawodu. Z definicji jego rola polega na świadczeniu pomocy prawnej dla każdej osoby, w przypadku nawet najmniejszych wątpliwości z zakresu prawa. Codzienność w tym zawodzie znacząco różni się od tego, co możemy obserwować w tematycznych serialach oraz filmach. Obowiązki adwokata dotyczą sporządzania opinii prawnych, opracowywania projektów aktów prawnych, tworzenia różnego rodzaju umów i innych dokumentów oraz występowania przed sądem i innym instytucjami. Oczywiście warto mieć na uwadze to, że zasięgnięcie pomocy ze strony prawnika, jest usługą odpłatną.

Kiedy warto zwrócić się o pomoc do adwokata?

Nieznajomość polskiego prawa może skutkować mniej lub bardziej poważnymi konsekwencjami. Warto mieć podstawową wiedzę z zakresu obowiązków oraz praw dotyczących wszystkich obywateli naszego kraju. Jednak nie każda osoba jest zobowiązana do biegłego orientowania się w zaawansowanych przepisach kodeksów prawnych. Wtedy nieocenioną pomocą będzie skorzystanie z usług doświadczonego adwokata z Wrocławia, Krakowa czy Warszawy. Są to miasta, w których bez problemu znajdziesz wielu specjalistów. Jeśli jednak nie jesteś z okolic większej miejscowości, warto zapoznać się z sytuacjami, kiedy pomoc prawnika z pewnością Ci się przyda. Wtedy nawet jednodniowa wycieczka do dużego miasta może okazać się lepszym rozwiązaniem niż samodzielne mierzenie się z problemem prawnym.

Skonsultowanie swojej sytuacji z doświadczonymi specjalistami z kancelarii prawnej, daje bowiem gwarancje uzyskania bezstronnej rady od osób specjalizujących się w danym obszarze prawa. Jakie są zatem konkretne sytuacje, w których zdecydowanie warto zasięgnąć pomocy od adwokata? Pierwszym przykładem mogą być sprawy związane z naruszaniem praw konsumentów, a konkretniej zawieranie lub odstępowanie od umów, których zapisy są dla Ciebie niezrozumiałe oraz problematyczne sytuacje powiązane z nieuczciwymi praktykami na rynku.

Kolejną dziedziną prawa, z zakresu której można, a nawet powinno się, zasięgnąć pomocy ze strony specjalisty, są sprawy rodzinne. Przykładami mogą być:

  • walka o prawa rodzicielskie,
  • trudności wynikające z ustaleniem wysokości alimentów,
  • niejasne lub skomplikowane zapisy znajdujące się w spadku,
  • spory związane z podziałem majątku.

Prawnicy zwracają również uwagę na kwestie z zakresu prawa pracy. Z adwokatami możesz skonsultować sytuacje, kiedy podejrzewasz, że w Twoim miejscu zatrudnienia stosowany jest mobbing, czy problem związany z wypłacaniem wynagrodzeń oraz należnych premii. Jeśli w podpisywanej przez Ciebie umowie znajduje się jakikolwiek zapis, którego nie jesteś pewien, tę kwestię również możesz przedyskutować ze specjalistą. To samo dotyczy zakresu Twoich obowiązków – ta lista ma być dla Ciebie klarowna i w pełni zrozumiała.

Adwokat Wrocław – znajdź najlepszego specjalistę

Tak naprawdę nawet przy najmniejszych wątpliwości pojawiających się przed podpisaniem ważnej umowy, czy w przypadku innych sytuacji prawnych, zalecana jest konsultacja z prawnikiem. Specjalista wyjaśni Ci wszystkie kwestie w jasny sposób, tak abyś zrozumiał dokładnie konkretny problem i pozbył się wątpliwości. Rozmowa z ekspertem w odpowiednim momencie pozwoli na sprawne rozwiązanie Twojej sytuacji.

Gdzie znaleźć dobrego adwokata? Wrocław, Katowice, Gdańsk czy inne polskie miasto to miejsca, w których z pewnością znajdziesz wiele doświadczonych kancelarii adwokackich. Najlepiej wybrać specjalistę z polecenia. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, warto zapoznać się z opiniami znajdującymi się w Internecie o konkretnych ekspertach przed nawiązaniem współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.