Fizjoterapeuta trzyma dłonie na plecach pacjenta
Rozwój

Co warto wiedzieć o rehabilitacji?

Rehabilitacja to proces terapeutyczny. Jego celem jest przywrócenie bądź poprawa zdolności ruchowych, czy funkcjonalnych pacjentów cierpiących z powodu urazów, chorób czy niepełnosprawności. Terapia manualna jest coraz powszechniejsza. Oferowana jest w gabinecie rehabilitacyjnym OsteoFly w Częstochowie. Oferta tego miejsca jest znacznie szersza.

Kiedy wymagana jest rehabilitacja?

Okazuje się, że rehabilitacja jest wymagana w przypadku różnych schorzeń powodujących zaburzenia ruchowe, społeczne czy funkcjonalne. Często są to choroby ortopedyczne, neurologiczne, pulmonologiczne, kardiologiczne czy onkologiczne. Do tego dolicza się też schorzenia układu krążenia, oddechowego czy mięśniowo-szkieletowego. Warto zaznaczyć, że rehabilitacja jest zalecana szczególnie po urazach, w przypadku chorób przewlekłych, a ponadto w okresie rekonwalescencji po przebytych operacjach. Wiele osób zastanawia się, kto może poddać się rehabilitacji. Okazuje się, że przeznaczona jest ona dla ludzi w różnym wieku i o różnym stopniu niepełnosprawności. Do grupy pacjentów mogących się poddać rehabilitacji, zalicza się osoby z zaburzeniami ruchowymi, z chorobami neurologicznymi, z chorobami układu krążenia, oddechowego czy mięśniowo-szkieletowego, a ponadto z zaburzeniami społecznymi oraz funkcjonalnymi. Co więcej, rehabilitacja zalecana jest też dla sportowców w celu przywrócenia sprawności po przebytych urazach. Jednym z polecanych gabinetów rehabilitacji w Częstochowie jest gabinet OsteoFly. Zyskał on uznanie wielu pacjentów z regionu.

Fizjoterapeuta – jakie są rodzaje rehabilitacji?

Istnieją różne typy rehabilitacji. Dobiera się je indywidualnie do potrzeb oraz stanu zdrowia pacjenta. Okazuje się, że bardzo popularna jest rehabilitacja neurologiczna. Przeznaczona jest dla pacjentów cierpiących na schorzenia neurologiczne. Mowa tu o pourazowych uszkodzeniach mózgu czy chorobie Parkinsona. Do tego dolicza się też stwardnienie rozsiane oraz chorobę Huntingtona. Najpopularniejsza jest zdecydowanie rehabilitacja ortopedyczna. Fizjoterapeuta ją w przypadku urazów, chorób układu kostno-stawowego, a ponadto po operacjach ortopedycznych. Warto też wspomnieć o rehabilitacji kardiologicznej skierowanej dla pacjentów ze schorzeniami serca i układu krążenia. Nie mniej popularna jest rehabilitacja pulmonologiczna. Stosuje się ją u pacjentów cierpiących na choroby układu oddechowego. Mowa tu np. o astmie czy POChP. Alternatywą dla rehabilitacji może być na przykład trening w domu bądź w klubie fitness.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.