Zamontowany piec na ekogroszek w domu
Technologia

Czy kotły na ekogroszek rzeczywiście są wydajne?

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach wiele osób ceni sobie wysoki komfort cieplny, co szczególnie uwidacznia się w sezonie zimowym. Niemniej jednak z uwagi na stałe podwyżki cen energii elektrycznej, czy niektórych paliw stałych, tradycyjne rozwiązania w zakresie systemów grzewczych stały się nieekonomiczne. Jednocześnie – jako odpowiedź na potrzeby współczesnych konsumentów – pojawiły się na rynku także rozwiązania alternatywne, a jednym z nich z całą pewnością są kotły na ekogroszek. Jednak czy urządzenia te rzeczywiście są tak wydajne i pomogą nam ekonomicznie ogrzewać budynki?

Piec na ekogroszek – rozwiązanie ekologiczne, ale czy wydajne?

Piec na ekogroszek jest obecnie jednym z tych rozwiązań, które zyskuje sobie coraz to większą popularność. Co ciekawe, piece te znajdują zastosowanie nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także i na magazynach wielkopowierzchniowych czy innych budynkach użyteczności publicznej. Z uwagi na wykorzystanie paliwa jakim jest ekogroszek, przyjęło się, że piece te są rozwiązaniem przyjaznym środowisku i użytkownikom. Można jednak się zastanawiać, czy są one również wydajne i skuteczne, jeśli chodzi o samo ogrzewanie? Otóż współczesne kotły na ekogroszek to urządzenia 5 klasy, które zgodne są z normą PN-EN 303-5:2012. Norma ta została ustanowiona przez Unię Europejską i odnośnie się zarówno do emisji spalin, ale także i do sprawności tego typu urządzeń grzewczych. Ekogroszek to paliwo o wysokiej kaloryczności, a co za tym idzie, jego spalanie jest czyste i maksymalnie wydajne. Co więcej, wysoka sprawność pieców na ekogroszek warunkowana jest również przez automatyczny system dozowania paliwa, który pozwala na spalanie i dawkowanie jego optymalnej ilości, a tym samym ograniczenie ewentualnych strat. Można więc śmiało powiedzieć, że piece na ekogroszek są nie tylko przyjazne naszemu otoczeniu, ale także są one w stanie zapewnić nam równomierne i efektywne ogrzewanie budynku, nawet jeśli cechują się one większą powierzchnią.

W jaki sposób można zwiększyć wydajność kotła na ekogroszek?

Przyjmuje się, że piec na ekogroszek może cechować się sprawnością na poziomie od 87 do 95%. Jak łatwo więc można się domyślić, parametry te są w pełni zadowalające i wystarczające dla większości użytkowników. Jednak trzeba podkreślić, że jeśli zależy nam na tym, by w pełni wykorzystać potencjał pieca na ekogroszek i maksymalnie zoptymalizować jego pracę, musimy poświęcić chwilę na jego odpowiedni wybór. Kluczowe okazuje się tu dobranie odpowiedniej mocy kotła do powierzchni, jaka powinna zostać ogrzana. W wielu sklepach spotkamy się z różnorodnym wyborem urządzeń grzewczych, które cechują się również zróżnicowaną mocą nominalną. Dla ogrzania 15 metrów kwadratowych – co do zasady – potrzebny będzie 1 kW energii wytworzonej przez piec. Na podstawie tej zależności możemy więc samodzielnie obliczyć, jaka moc pieca na ekogroszek sprawdzi się w przypadku naszego budynku. Dodatkowo warto zawracać uwagę na kotły, które wyposażone są w automatyczny podajnik i posiadają szereg dodatkowych funkcjonalności. W ten prosty sposób można zadbać o to, by piec na ekogroszek cechował się jeszcze większą wydajnością, a jego obsługa stanie się jeszcze prostsza i całkowicie intuicyjna. Można więc śmiało powiedzieć, że piece na ekogroszek są obecnie jednym z najbardziej wydajnych rozwiązań w zakresie systemów grzewczych, jednak ich finalna sprawność w dużej mierze zależy od tego, czy uda się nam dobrać urządzenie o odpowiedniej mocy i parametrach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.