Rozliczenie pitu.
Finanse

Czym jest PIT 28?

PIT 28 służy do rozliczenia rocznego podatku osobom, które korzystają z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałt ewidencjonowany należy do uproszczonej formy opodatkowania przychodów osiąganych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Decydując się na takie rozliczenie, każdy z podatników musi zapłacić podatek bez możliwości obniżenia przychodu o koszty związane z jego uzyskaniem. Dla kogo przeznaczony jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Co warto wiedzieć o PIT 28 i jakie ulgi można odliczyć?

Rozliczenie pitu.

Kto może wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Niektórych przychodów osiąganych przez podatnika nie można rozliczyć wykorzystując ten rodzaj deklaracji. Taką formę rozliczania podatku dochodowego mogą wybrać wybrać podatnicy, którzy osiągają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z rozwiązania korzystają także osoby uzyskujące przychody z umowy najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze. Tego rodzaju umowy nie mogą być jednak zawierane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednocześnie taka forma rozliczania dotyczy również osób duchownych.

Należy pamiętać o tym, iż wybór opodatkowania swoich przychodów w taki sposób, należy zgłosić do odpowiedniego urzędu skarbowego do 20-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu osiągnięcia pierwszego w roku podatkowym przychodu lub też do końca roku podatkowego.

Jak i do kiedy należy rozliczyć PIT 28?

PIT 28 należy rozliczyć w urzędzie skarbowym, który jest właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Czynność tą trzeba wykonać od 15 lutego do końca lutego następnego roku w stosunku do tego, za który jest ono składane. Jeśli w ostatni dzień na złożenie zeznania podatkowego wypadnie sobota lub dzień ustawowo wolny od pracy, wówczas zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej okres ten należy wydłużyć o dzień po dniu wolnym od pracy.

Rozliczenie PIT najprościej przeprowadzić przy wykorzystaniu internetu. PIT online rozliczyć można między innymi za pośrednictwem e-pity. W tym celu uprzednio trzeba zalogować się do Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów. Przed przesłaniem deklaracji do urzędu skarbowego, użytkownik powinien zweryfikować zgodność dokumentów przesłanych przez pracodawców lub zleceniodawców. Fiskus udostępnia zeznanie podatkowe wyłącznie w przypadku rozliczania przychodów z najmu lub sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych. W usłudze e-pit nie są udostępniane zeznania, które składa się w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Kolejną możliwością będzie wykorzystanie e-Deklaracji. Po wybraniu odpowiedniego formularza należy go wypełnić i wysłać po uprzednim potwierdzeniu danymi autoryzacyjnymi lub podpisem kwalifikowanym. Trzeba także pamiętać o tym, żeby na koniec pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

W internecie dostępne są również darmowe programy, dedykowane do rozliczenia PIT. Za ich pomocą bez problemu rozliczyć można PIT 28. Program stworzony został w taki sposób, by poprowadzić użytkownika krok po kroku przez całą procedurę związaną z wypełnieniem deklaracji. Dodatkowo weryfikowana jest również poprawność wprowadzonych danych, dzięki czemu zyskuje się pewność braku wystąpienia błędów. W razie konieczności dostępna jest PIT 28 instrukcja, która wyjaśni wszelkie niejasności. PIT 28 online to prosta i szybka metoda rozliczenia zeznania PIT na zasadach ryczałtu.

PIT 28 – jakie ulgi?

Podatnicy rozliczający zeznanie PIT 28 mogą pomniejszyć swój przychód i podatek o różnego rodzaju ulgi i odliczenia, między innymi za składki społeczne lub składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dodatkowo skorzystać można także z ulgi rehabilitacyjnej, termoizolacyjnej, internetowej lub abolicyjnej. Podatnik ma możliwość odliczenia wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego oraz darowizny na cele pożytku publicznego, kształcenia zawodowego, krwiodawstwa lub kultu religijnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.