Sądy również przenoszą się w wirtualną przestrzeń
Finanse

Czym jest sąd EPU?

Z roku na rok tzw. e-sąd w Lublinie wydaje coraz więcej nakazów zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU). Ich liczbę szacuje się nawet na kilka milionów rocznie. Nikt zatem nie powinien być zdziwiony, w momencie otrzymania wezwania do zapłaty właśnie od sądu mieszczącego się w Lublinie (Sąd Rejonowy Lublin – Zachód w Lublinie, VI Wydział Cywilny). Czym jest EPU sąd? Jakimi sprawami zajmuje się ta instytucja?

Co to jest EPU?

EPU, czyli Elektroniczne Postępowanie Upominawcze to specjalny tryb rozpoznawania roszczeń z wykorzystaniem systemu elektronicznego. Jego powstanie jest efektem wprowadzenia ustawy z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, a sądem odpowiedzialnym Sąd Rejonowy Lublin – Zachód w Lublinie, VI Wydział Cywilny, znany jako e-sąd.

W jaki sposób działa e-sąd? Dysponuje on odpowiednią infrastrukturą systemową, która umożliwia stronie powodowej – zwykle bankom, parabankom, firmom telekomunikacyjnym czy funduszom sekurytyzacyjnym, składać pozwy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. W praktyce wygląda to w następujący sposób: powód składa pozew poprzez wypełnienie dedykowanego formularza, udostępnionego przez e-sąd. W formularzu tym wskazuje na podstawę istnienia roszczenia, wskazuje jego wysokość oraz krótkie uzasadnienie. Prawidłowe uzupełnienie formularza skutkuje wydaniem nakazu zapłaty, które po kilku dniach trafia do rąk pozwanego.

Złożenie takiego pozwu odbywa się całkowicie zdalnie i niemal automatycznie. Co więcej, nie wymaga załączenia żadnych dowodów, więc nie zawsze wysyłane w ten sposób pozwy są zasadne. Pozwani oczywiście mają prawo się bronić i mogą wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty, na co mają 14 dni.

Czego można dowiedzieć się w E-sądzie?

Złożenie pozwu poprzez e-sąd jest niezwykle proste. Wystarczy jedynie stworzyć odpowiednie konto a następnie wypełnić dedykowany formularz. Konto takie posiada dziś wiele banków, parabanków, firm windykacyjnych oraz innych podmiotów, które zmagają się z nieterminowym regulowaniem zobowiązań przez swoich klientów.

Warto jednak wiedzieć, że e-sąd umożliwia założenie konta również osobom fizycznym. Czy warto zdecydować się na założenie takiego konta? Jeśli do tej pory nie otrzymaliśmy polecenia zapłaty, prawdopodobnie nie widzimy takiej potrzeby. Nie da się jednak ukryć, że posiadanie takiego konta pozwala w kilka chwil zweryfikować, czy w przeszłości toczyły się lub obecnie toczą się wobec nas jakiegokolwiek sprawy. Wiedza taka jest niezwykle cenna. Jeśli wiemy, że w najbliższych dniach otrzymamy wezwanie do zapłaty, będziemy mogli wyprzedzić nieco fakty i odpowiednio się do tego przygotować. Sprawdzimy, czego dotyczy sprawa i kto ją wytoczył. Dzięki temu będziemy mieli więcej czasu na odszukanie dokumentów (umów czy faktur) i prawidłowe zaskarżenie nakazu zapłaty.

Konto w e-sądzie pozwala również wyprzedzić działania komornika. Jeśli widzisz w systemie, że sprawa została już zakończona, możesz podjąć odpowiednie kroki nim komornik zajmie Twoje konto lub majątek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.