Obmyślanie strategii sukcesji
Biznes

Czym jest strategia sukcesji przedsiębiorstwa?

Artykuł partnera.

Według danych z 2021 roku w Polsce funkcjonuje około 830 tysięcy firm rodzinnych, które generują łącznie 18 procent PKB naszej gospodarki. Każda z nich mierzy się natomiast z tym samym problemem, związanym z przekazaniem przedsiębiorstwa przez nestora sukcesorowi w taki sposób, aby wciąż było ono w stanie utrzymać się na rynku. Aby tego dokonać, niezbędna jest przygotowanie się do tego procesu, co w konsekwencji prowadzi do opracowania strategii sukcesji.

Czym jest sukcesja?

Sukcesja to wyzwanie, z którym musi zmierzyć się prędzej czy później każda firma rodzinna. Polega ona na przekazaniu kolejnemu pokoleniu (sukcesorowi) zarówno władzy, jak i majątku oraz wiedzy, a także odpowiedzialności za przedsiębiorstwo. Proces ten nie jest łatwy dla obu stron. Dlatego też tak kluczowe jest opracowanie dobrej strategii sukcesji, która pozwoli uporać się z barierami i problemami, które jej towarzyszą.

Jakie są cechy dobrej strategii sukcesji przedsiębiorstwa?

Odpowiednia strategia sukcesji firmy rodzinnej powinna przede wszystkim opierać się na współpracy obu pokoleń rodziny, czyli nestora z sukcesorem. Podczas jej przygotowywania nie można także zapomnieć o określeniu misji rodzinnego przedsiębiorstwa i jego celów strategicznych. Dobra strategia sukcesji polega wobec tego na w pierwszej kolejności określeniu obecnej kondycji firmy poprzez audyt funkcjonowania, a następnie zaplanowaniu jej strategii w dłuższej perspektywie czasu, wraz z uwzględnieniem przejęcia przedsiębiorstwa przez sukcesora. Niezwykle istotnym elementem strategii sukcesji jest także właściwe dobranie formy prawnej przejmowanego przedsiębiorstwa, a także zadbanie o to, aby znalazły się w niej elementy, które faktycznie pozwolą przeprowadzić w nim zmiany.

Najczęstsze problemy przy przeprowadzaniu procesu sukcesji

Przeprowadzenie sukcesji firmy rodzinnej nie należy do łatwych zadań, dlatego też w przypadku tego procesu warto skorzystać z pomocy specjalistów takich jak firma Nova Praxis. Nova Praxis jest operatorem projektu unijnego „Sukcesja w firmach rodzinnych – wsparcie przejścia między generacjami”, który  pozwala na dofinansowanie w 90% kosztów przygotowania strategii sukcesji w obszarze prawnym, organizacyjnym, finansowym.

Doświadczeni doradcy i specjaliści pomogą uporać się bowiem podczas sukcesji firmy z takimi problemami, jak między innymi:

  • brak akceptacji konieczności przekazania przedsiębiorstwa przez nestora dla młodszego pokolenia,
  • brak zainteresowania działaniami prosukcesyjnymi,
  • chęć nestorów stałego wpływania na losy firmy oraz decyzje sukcesorów,
  • lęk sukcesorów przed odpowiedzialnością związaną z przejęciem rodzinnej firmy.

Do tego przygotują odpowiednią strategię sukcesji, dzięki której przejęte przedsiębiorstwo będzie mogło wciąż funkcjonować na rynku, realizując założone cele strategiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.