Otwieranie konta bankowego przez Internet bez kuriera.
Finanse

Dlaczego warto założyć konto bankowe wspólne?

Obecnie niemalże każdy ma własne konto bankowe, które zakłada się coraz częściej już nawet dzieciom. W przypadku małżeństw dosyć popularne jest wspólne konto bankowe, szczególnie jeśli pracuje tylko jedna osoba, ale oboje małżonków korzystają z tego samego rachunku bankowego. Coraz rzadziej obraca się gotówką na rzecz płatności kartą lub szybkim przelewem online. Koniecznością stało się korzystanie z bankowości elektronicznej.

Czy wspólne konto bankowe to dobry pomysł?

Małżeństwa coraz częściej decydują się na wspólne konto bankowe. Zdarza się też tak, że matka dzieli konto bankowe z córką, dziadek z wnuczkiem itd. Współdzielenie rachunku oznacza, że obie strony mają równy i nieograniczony dostęp do zgromadzonych na nim środków pieniężnych. Możliwe jest wobec tego wypłacanie pieniędzy, robienie przelewów, płacenie kartą itd. Każdy z użytkowników konta bankowego otrzymuje swoją własną, imienną kartę. Do karty jest oczywiście przypisany indywidualny numer PIN. Zaletą takiego wspólnego konta jest zwykle możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, bo ponoszone są opłaty za obsługę jednego rachunku. Kolejnym plusem będzie zarządzanie domowym budżetem, czyli kontrolowanie finansów. Można też liczyć na zwiększenie zdolności kredytowej i szansy na pozytywne rozpatrzenie wniosku o otrzymanie kredytu. Na jeden rachunek bankowy wpływają comiesięczne wynagrodzenia z dwóch źródeł, a wyższe zarobki są bardzo mile widziane przez banki. Jeżeli ktoś planuje zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub hipotecznego, to otwarcie wspólnego konta bankowego będzie z pewnością dobrym pomysłem.

Czy to rozwiązanie ma wady?

Prowadzenie wspólnego konta bankowego ma pewne zalety, ale nie jest wolne od wad. Trzymanie wszystkich pieniędzy w jednym miejscu nie będzie najlepszym pomysłem, zawsze może dojść do awarii systemu czy przerwy technicznej, co skutkuje brakiem dostępu do środków finansowych. Kolejnym problemem jest potencjalne włamanie się na konto i utrata wszystkich oszczędności. Ponadto każda ze stron może w każdej chwili sprawdzić, na co zostały wydane pieniądze, kiedy i na jaki rachunek bankowy wykonano przelew. Trudno wobec tego mówić o zrobieniu drugiej osobie niespodzianki, kupieniu jej prezentu w sekrecie, płacąc za prezent kartą lub przelewem online. Wszystkie transakcje są widoczne w systemie.

Warto!

Trzeba jednak pamiętać, że każdy może mieć odmienne podejście do pieniędzy i zarządzania nimi. Inne poglądy na temat przedsiębiorczości i oszczędności mogą stać się powodem niezgody, ale także wzajemnego zrozumienia. W zdecydowanej większości przypadków jednak konto wspólne to świetny pomysł!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.