Kobieta szuka informacji na temat e-urzędu skarbowego w laptopie
Rozwój

E-urząd skarbowy – jak to działa?

E-urząd skarbowy to, zgodnie z deklaracjami pomysłodawców, wyższy poziom skarbowości. Nie da się ukryć, że wprowadzenie elektronicznej wersji platformy stanowi prawdziwy przełom i jedną z największych modyfikacji, jaką możemy obserwować w urzędzie skarbowym w ostatnich latach. Mimo że czas całkowitego wdrożenia platformy wyznaczono na koniec września 2022 r., pierwszy pakiet usług dostępnych w e-urzędzie skarbowym wprowadzono już od 1 lutego 2021 r. Na co pozwalają przewidziane funkcjonalności? Jak skorzystać z urzędu skarbowego w twoim komputerze?

 1. E-urząd skarbowy – jak to działa?
 2. Co można załatwić w e-urzędzie skarbowym?
 3. Twój e-PIT a e-urząd

Serwis e-Urząd Skarbowy został zaprojektowany tak, aby mogli korzystać z niego nie tylko podatnicy, płatnicy i pełnomocnicy, ale także komornicy i notariusze.

E-urząd skarbowy – jak to działa?

E urząd skarbowy nie wymaga dodatkowego uruchamiania podczas osobistej wizyty w urzędzie – logujesz się do niego za pośrednictwem strony podatki.gov.pl, poprzez profil zaufany, e-dowód w aplikacji mObywatel lub poprzez bankowe elektroniczne płatności. Elektroniczna wersja urzędu skarbowego to aplikacja, która w dowolnym momencie i z dowolnego urządzenia pozwala zająć się własnymi sprawami podatkowymi. Serwis działa całodobowo.

Jakie dane zobaczysz z poziomu e-urzędu skarbowego? Platforma gromadzi informacje i usługi dotyczące bezpośrednio konkretnego użytkownika.

Co można załatwić w e-urzędzie skarbowym?

Na początku funkcjonalność elektronicznego urzędu skarbowego była ograniczona do kilku opcji – obecnie pakiet został rozszerzony. Z tego poziomu możesz zatem:

 • uzyskać dane podatkowe, w tym informacje na temat podatnika, działalności gospodarczej, mikrorachunkach podatkowych,
 • uzyskać dostęp do aplikacji e-mikrofirma,
 • sprawdzić wykaz mandatów karnych,
 • zapłacić online należności z tytułu podatku PIT, CIT, VAT oraz PCC, a także podatku od spadków i darowizn, karty podatkowej oraz pozostałych podatków i nieopodatkowanych należności,
 • uiścić opłaty skarbowe,
 • opłacić mandaty,
 • złożyć online część pism, między innymi wniosek o zaliczenie nadpłaty/zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań, pismo w sprawie wyjaśnienia przeznaczania wpłaty, czynny żal.

W aplikacji znajdzie się także historia płatności, historia złożonych dokumentów oraz historia logowania. Z systemem będzie można zintegrować aplikację mObywatel oraz serwis e-TOLL.

Twój e-PIT a e-urząd

Warto poruszyć kwestię, jak wdrożenie e-urzędu skarbowego zmieniło zyskujący z każdym rokiem na popularności PIT online.

Zacznijmy od tego, że obie platformy zostaną zintegrowane. Nie musisz jednak obawiać się dodatkowego zamieszania: po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego będziesz mieć dostęp do wszystkich udostępnianych przez dostawcę aplikacji usług, w tym do usługi Twój e-PIT. Nie musisz zgłaszać się osobiście do fiskusa ani dopełniać żadnych dodatkowych formalności, by korzystać z tej funkcjonalności. Bez problemu przejrzysz swoje zeznania podatkowe oraz przygotujesz kolejną deklarację.

Czy z poziomu e-urzędu skarbowego można zrobić przelew podatkowy? Tak, ale nie w każdym przypadku. Kwalifikują się do takiego kroku przede wszystkim wspomniane już wyżej:

 • należności wpłacane na indywidualny rachunek podatkowy (PIT, CITG, VAT),
 • podatki od czynności cywilnoprawnych (PCC),
 • podatki od spadków i darowizn (SD).

Zainteresowanie e-urzędem skarbowym jest duże. W połowie lutego, a więc 2 tygodnie po uruchomieniu pierwszych funkcjonalności, zalogowano się do platformy niemal 53 mln razy i złożono prawie 74 tysiące pism.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.