E-urząd skarbowy to, zgodnie z deklaracjami pomysłodawców, wyższy poziom skarbowości. Nie da się ukryć, że wprowadzenie elektronicznej wersji platformy stanowi prawdziwy przełom i jedną z największych modyfikacji, jaką możemy obserwować w urzędzie skarbowym w ostatnich latach. Mimo że czas całkowitego wdrożenia platformy wyznaczono na koniec września 2022 r., pierwszy pakiet usług dostępnych w e-urzędzie skarbowym wprowadzono już od 1 lutego 2021 r. Na co pozwalają przewidziane funkcjonalności? Jak skorzystać z urzędu skarbowego w twoim komputerze?
- E-urząd skarbowy – jak to działa?
- Co można załatwić w e-urzędzie skarbowym?
- Twój e-PIT a e-urząd
Serwis e-Urząd Skarbowy został zaprojektowany tak, aby mogli korzystać z niego nie tylko podatnicy, płatnicy i pełnomocnicy, ale także komornicy i notariusze.
E-urząd skarbowy – jak to działa?
E urząd skarbowy nie wymaga dodatkowego uruchamiania podczas osobistej wizyty w urzędzie – logujesz się do niego za pośrednictwem strony podatki.gov.pl, poprzez profil zaufany, e-dowód w aplikacji mObywatel lub poprzez bankowe elektroniczne płatności. Elektroniczna wersja urzędu skarbowego to aplikacja, która w dowolnym momencie i z dowolnego urządzenia pozwala zająć się własnymi sprawami podatkowymi. Serwis działa całodobowo.
Jakie dane zobaczysz z poziomu e-urzędu skarbowego? Platforma gromadzi informacje i usługi dotyczące bezpośrednio konkretnego użytkownika.
Co można załatwić w e-urzędzie skarbowym?
Na początku funkcjonalność elektronicznego urzędu skarbowego była ograniczona do kilku opcji – obecnie pakiet został rozszerzony. Z tego poziomu możesz zatem:
- uzyskać dane podatkowe, w tym informacje na temat podatnika, działalności gospodarczej, mikrorachunkach podatkowych,
- uzyskać dostęp do aplikacji e-mikrofirma,
- sprawdzić wykaz mandatów karnych,
- zapłacić online należności z tytułu podatku PIT, CIT, VAT oraz PCC, a także podatku od spadków i darowizn, karty podatkowej oraz pozostałych podatków i nieopodatkowanych należności,
- uiścić opłaty skarbowe,
- opłacić mandaty,
- złożyć online część pism, między innymi wniosek o zaliczenie nadpłaty/zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań, pismo w sprawie wyjaśnienia przeznaczania wpłaty, czynny żal.
W aplikacji znajdzie się także historia płatności, historia złożonych dokumentów oraz historia logowania. Z systemem będzie można zintegrować aplikację mObywatel oraz serwis e-TOLL.
Twój e-PIT a e-urząd
Warto poruszyć kwestię, jak wdrożenie e-urzędu skarbowego zmieniło zyskujący z każdym rokiem na popularności PIT online.
Zacznijmy od tego, że obie platformy zostaną zintegrowane. Nie musisz jednak obawiać się dodatkowego zamieszania: po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego będziesz mieć dostęp do wszystkich udostępnianych przez dostawcę aplikacji usług, w tym do usługi Twój e-PIT. Nie musisz zgłaszać się osobiście do fiskusa ani dopełniać żadnych dodatkowych formalności, by korzystać z tej funkcjonalności. Bez problemu przejrzysz swoje zeznania podatkowe oraz przygotujesz kolejną deklarację.
Czy z poziomu e-urzędu skarbowego można zrobić przelew podatkowy? Tak, ale nie w każdym przypadku. Kwalifikują się do takiego kroku przede wszystkim wspomniane już wyżej:
- należności wpłacane na indywidualny rachunek podatkowy (PIT, CITG, VAT),
- podatki od czynności cywilnoprawnych (PCC),
- podatki od spadków i darowizn (SD).
Zainteresowanie e-urzędem skarbowym jest duże. W połowie lutego, a więc 2 tygodnie po uruchomieniu pierwszych funkcjonalności, zalogowano się do platformy niemal 53 mln razy i złożono prawie 74 tysiące pism.