Kobieta siedzi przy biurku i sprawdza faktury
Finanse

Faktoring dla dużej firmy? Niezupełnie – to rozwiązanie przyda się każdemu

Terminowe opłacenie faktury dla wielu przedsiębiorców staje się swoistym “być albo nie być”. Jedynym pytaniem, które należy sobie zadać, to: co można zrobić z tym zrobić, aby nie ryzykować całkowitej utraty płynności finansowej firmy? Rozwiązaniem rekomendowanym dla małych i dużych podmiotów jest profesjonalny faktoring. Dzięki niemu można zwiększyć bezpieczeństwo płatności, ale także realnie przyśpieszyć dalszy rozwój organizacji.

Jak działa faktoring?

Faktoring to w pewnym uproszczeniu zautomatyzowany system, który odpowiada za finansowanie faktur. Podpisując umowę z firmą faktoringową, przedsiębiorca niejako ceduje odpowiedzialność za opłacenie rachunku na podmiot zewnętrzny. Naturalnie taka współpraca możliwa jest tylko dla podmiotów, które działają uczciwie i transparentnie, współpracując z klientami biznesowymi lub osobami fizycznymi.

Cały proces w praktyce składa się z pięciu etapów, z których dwa pierwsze są identyczne względem działalności bez faktoringu. Na początku przedsiębiorca sprzedaje produkt lub usługę. Następnie wystawia on swojemu klientowi fakturę. I w tym momencie wkracza faktoring dla firm – rozwiązanie, które sprawia, że nie trzeba martwić się fakturą niezapłaconą w terminie. Przedsiębiorca przesyła wystawiony dokument do swojego faktora, a ten ją opłaca. Zazwyczaj dzieje się to natychmiast i jest pomniejszone o małą kwotę odpowiadającą prowizji za usługę faktoringową. Ostatnim etapem jest rzeczywista zapłata za fakturę – klient przesyła pieniądze, które trafiają do faktora. Więcej informacji na temat tego, jak działa faktoring, znajdziesz w tym miejscu: https://wff.com.pl/co-to-jest-faktoring-na-czym-polega/.

Mężczyzna przy biurku liczy na kaltulatorze

Korzyści współpracy z firmą faktoringową

Finansowanie faktur nie ma żadnego negatywnego wpływu na klientów firmy – chyba że trafi się nieuczciwy kontrahent, który nie zamierza uiścić należnej opłaty. Przedsiębiorca na takim rozwiązaniu może jedynie zyskać. Najważniejszą korzyścią jest spokój i bezpieczeństwo. Firma faktoringowa jest w stanie pomóc w kontakcie z kontrahentem, poinformować o cesji wierzytelności, a często także wykonać dodatkowe działania prowadzące do spłaty zadłużenia. Zawsze jednak pieniądze na koncie przedsiębiorcy dostępne są praktycznie od razu od momentu przesłania dokumentu faktorowi.

Największym atutem rozwiązania jest pomoc w utrzymaniu płynności finansowej na odpowiednim poziomie. Finansowanie faktur pomaga w zachowaniu stabilności operacyjnej, ponieważ od razu dysponuje się należnymi pieniędzmi. To niezwykle ważne dla wielu branż, których specyfika sprawia, że należności często przychodzą z opóźnieniem. Do standardowych przykładów zaliczyć należy branżę transportową i spedycyjną, inwestycyjną, medyczną, ale także wszelkie działalności, nawet lokalne, które mają charakter sezonowy.

Wprowadzenie faktoringu może być też jeszcze większą korzyścią dla klientów. Łatwiej wówczas proponować wydłużony czas płatności faktury, ponieważ nie odczuwa się jego skutków – zapłata od faktora i tak trafia natychmiast na konto przedsiębiorcy. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe argumenty, trudno się dziwić, dlaczego faktoring dla firm jest obecnie coraz bardziej popularny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.