dziewczyna stojąca przy tablicy z notatkami
Rozwój

Finanse i rachunkowość – jakie perspektywy daje ukończenie tego kierunku?

Czy warto studiować finanse i rachunkowość?

Wybór odpowiedniego kierunku studiów ma ogromny wpływ na nasze dorosłe życie oraz przyszłą karierę zawodową. Warto więc brać pod uwagę nie tylko popularność danego kierunku, ale również to jakie daje nam możliwości oraz własne kompetencje i talenty. Jednym z kierunków, który cieszy się dużym zainteresowaniem, są finanse i rachunkowość. Jakie jednak perspektywy mamy po jego ukończeniu? Dla kogo będzie to dobry wybór? Przekonajmy się.

Decydując się na wybór kierunku studiów warto wziąć pod uwagę swoje zdolności. Nie inaczej jest w przypadku finansów i rachunkowości. To kierunek stworzony dla osób, którym matematyka nie przysparza żadnych trudności. Sprawdzą się tu osoby skrupulatne, zorganizowane, które nie mają problemów z analitycznym myśleniem i potrafią się skupić na wykonywanych zadaniach. W procesie rekrutacji na ten kierunek bierze się pod uwagę nie tylko wyniki matury z matematyki, ale również z języka nowożytnego oraz przedmiotów takich jak informatyka, historia lub geografia.

Czego uczą się studenci podczas studiów?

Finanse i rachunkowość to ogólny kierunek studiów. Do wyboru mamy więc wiele różnych specjalności i od tego, jakie z nich wybierzemy, zależy to, jakich dokładnie przedmiotów będziemy się uczyć. Niezależnie od tego, na każdych studiach o kierunku finanse i rachunkowość nie zabraknie zajęć z dziedzin takich jak analiza, statystyka, ekonometria, matematyka finansowa, czy rachunek kosztów. Słowem, znajomość matematyki, najlepiej na rozszerzonym poziomie, jest wprost niezbędna by poradzić sobie z nauką.

Wiedza i umiejętności po ukończeniu finansów i rachunkowości

Absolwenci finansów i rachunkowości to w znaczącej większości osoby, które nie mają problemu ze znalezieniem dobrze płatnego zatrudnienia. Zapotrzebowanie na specjalistów z dziedzin finansowych jest bowiem bardzo duże i dotyczy zarówno państwowego, jak i prywatnego sektora. Kończąc finanse i rachunkowość możemy pracować na stanowisku księgowego, analityka, doradcy finansowego. Bez trudu znajdziemy zatrudnienie w bankowości oraz w firmach ubezpieczeniowych. Bardzo często osoby, które kończą ten kierunek, pracują również w administracji skarbowej.

W jakich branżach można znaleźć zatrudnienie?

Ukończenie finansów i rachunkowości pozwala zdobyć wiele cennej wiedzy i kompetencji, które przydają się na rynku pracy. Wśród nich możemy wymienić wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości, umiejętność analizy procesów gospodarczych, wiedzę z zakresu prawa finansowego i ekonomii, wykorzystywanie technik i narzędzi analitycznych oraz trafne prognozowanie zjawisk finansowych. Otworem stoi przed nami zatem szeroko pojęta branża finansowa i ubezpieczeniowa, ale także działy finansowo-księgowe wielu firm i instytucji.

Podsumowując, finanse i rachunkowość nie należą do najłatwiejszych kierunków studiów i nie powinny być wybierane przez osoby, które nie przepadają za matematyką i pokrewnymi dziedzinami wiedzy. Z drugiej strony jednak ukończenie tego kierunku daje nam szansę na zdobycie naprawdę atrakcyjnej, dobrze płatnej pracy. Nie dziwi więc fakt, że jest to kierunek, który wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.