Wydawanie lokalnej gazety w dobie internetu
Biznes

Gazeta lokalna w dobie internetu – czy wciąż ma sens?

Internet niewątpliwie zrewolucjonizował świat pod względem przesyłu informacji. W szybkim czasie zdetronizował on radio telewizję i inne środki przekazu informacji, wśród których znajdują się gazety lokalne. Gazeta lokalna to typ publikacji, który zawsze był blisko ludzi i ich codziennych spraw. Od zawsze była źródłem informacji o wydarzeniach i osobach z danego regionu, a także miejscem, gdzie można było zamieścić ogłoszenie lub reklamę. W dobie internetu i rozwoju nowych technologii wiele osób zastanawia się jednak, czy gazety lokalne wciąż mają sens i czy są potrzebne.

Zalety internetu

Z jednej strony, internet stwarza ogromne możliwości dla mediów. Każdy może założyć swój własny blog lub stronę internetową, na której będzie mógł publikować informacje o swoim regionie. Wiele portali internetowych oferuje również możliwość dodawania ogłoszeń i reklam, co stwarza dodatkową konkurencję dla gazet lokalnych. Oprócz tego należy pamiętać o social mediach, na których można się dowiedzieć o wielu ważnych wydarzeniach z życia zamieszkanej przez nas okolicy. Daje on także możliwość komunikacji zwrotnej z np.: autorem bloga przez zostawienie komentarza, czy wiadomość e-mail. Komunikacja ta jest szybsza, niż z redakcją gazety i mamy większą pewność, że nasza wiadomość jest brana na poważnie,

Zalety gazet lokalnych

Z drugiej strony, gazeta lokalna wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem i jest chętnie czytana przez mieszkańców danego regionu. Ma ona swoją stałą grupę odbiorców, która chętnie kupuje gazetę i czyta ją regularnie. Gazety lokalne są także ważnym źródłem informacji dla osób starszych, które nie są zbyt obeznane z technologią i nie korzystają z internetu tak często. Ponadto, gazety lokalne nadal odgrywają ważną rolę w promowaniu lokalnych biznesów i wydarzeń. Są one doskonałym miejscem do zamieszczania reklam i promocji dla małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą w ten sposób dotrzeć do swojej lokalnej grupy odbiorców.

Gazety lokalne odgrywają także ważną rolę w budowaniu tożsamości lokalnej. Dają one poczucie jedności osobom mieszkającej w danej okolicy. Oprócz tego jest to platforma, na której zamieszczane jest wiele ogłoszeń dotyczących poszukiwania osób do pracy. Należy także pamiętać, że dla wielu osób są one jedynym źródłem informacji, gdyż nie mają one dostępu do internetu, oraz o tym, że wybieranie gazet lokalnych to wspieranie lokalnych redakcji i przedsiębiorstw. 

Jaki z tego wniosek?

 Gazety lokalne wciąż mają sens i są potrzebne. Oczywiście, nie mogą one konkurować z dużym konkurentem, jakim jest internet, ale mają one wciąż swoje zalety. Mimo powszechności i dominacji internetu na wielu frontach, ta forma przekazu informacji ciągle cieszy się dużym zainteresowaniem u wielu starych, jak i zresztą młodych ludzi. Pokazuje to jak ważne, niezamienne i nieśmiertelne są gazety. Internet, jak dobry by nie był nie zastąpi najważniejszej cechy jaką ma gazeta lokalna – dawanie poczucia jedności i swego rodzaju dumy z mieszkania w właśnie tym miejscu, a nie innym. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.