Treści sponsorowane

Holowanie tirów i ciężarówek – kiedy wezwanie pomocy drogowej jest konieczne?

Artykuł sponsorowany.

Dla zawodowych kierowców ciężarówek awaria na trasie to poważny problem, który może generować duże straty finansowe. W wielu przypadkach kierowca jest w stanie poradzić sobie z usterką samodzielnie. Są jednak sytuacje, gdy wezwanie profesjonalnej pomocy drogowej jest nieuniknione. Kiedy holowanie ciężarówki jest konieczne? Wyjaśniamy!

Sytuacje wymagające holowania ciężarówki — jakie są najczęstsze?

Jeśli silnik nagle przestaje pracować lub skrzynia biegów odmawia posłuszeństwa, dalsza jazda staje się niemożliwa i zwykle konieczne jest skorzystanie z pomocy drogowej. Jeśli chcesz mieć pewność, że korzystasz z usług profesjonalistów, sprawdź adres https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/pomoc-drogowa/katy-wroclawskie/, gdzie znajdziesz dane kontaktowe pomocy drogowej z okolic Wrocławia.

Jednym z głównych powodów unieruchomienia pojazdu jest awaria układu napędowego, w tym:

  • uszkodzenie silnika,
  • awaria skrzyni biegów,
  • problem z układem paliwowym,
  • zatarcie turbosprężarki.

Takich usterek nie naprawisz samodzielnie — fachowa pomoc jest więc niezbędna. Sprawdź, kiedy jeszcze wezwanie wsparcia będzie konieczne.

Problemy z układem hamulcowym

Nieszczelności w układzie pneumatycznym, awaria zacisków hamulcowych lub zużycie klocków i tarcz mogą sprawić, że dalsza jazda będzie niebezpieczna lub po prostu niemożliwa. Przytrafiła Ci się taka sytuacja? Wezwij mobilny serwis ze strony https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/mobilny-serwis/ – otrzymasz pomoc tak szybko, jak będzie to możliwe. Pamiętaj, że w przypadku poważnych usterek układu hamulcowego holowanie jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Uszkodzenie zawieszenia

Pęknięty resor, awaria amortyzatora czy uszkodzone poduszki pod silnikiem mogą sprawić, że ciężarówka stanie się niestabilna, co uniemożliwi Ci bezpieczne poruszanie się po drodze. Nie ma sensu ryzykować, dlatego warto wezwać profesjonalistów, którzy usuną usterkę lub zholują samochód do warsztatu.

Holowanie ciężarówki przez pomoc drogową

Wypadek drogowy lub kolizja

Jeśli ciężarówka uczestniczyła w wypadku, bardzo często nie jest w stanie kontynuować jazdy. Konieczne jest więc jej odholowanie. W przypadku poważnych uszkodzeń karoserii, osi lub podwozia dalsza jazda może być niemożliwa, lub niebezpieczna.

Zakopanie w grząskim terenie

Może się zdarzyć, że ciężarówka ugrzęźnie na nieutwardzonej drodze, na poboczu lub w śniegu czy błocie. Jeśli pojazd nie jest w stanie wydostać się samodzielnie, konieczne będzie wezwanie pomocy drogowej z odpowiednim sprzętem do wyciągania ciężkich pojazdów.

Czy można holować ciężarówkę samodzielnie?

Holowanie ciężarówki przez inny pojazd ciężarowy zgodnie z przepisami nie jest zabronione. Wiąże się jednak z wieloma ograniczeniami, a ponadto jest trudne w wykonaniu i może być niebezpieczne. Holowanie samodzielnie można rozważać, jedynie jeśli:

  • pojazd nie ma poważnych uszkodzeń mechanicznych,
  • układ hamulcowy i kierowniczy są sprawne,
  • działa oświetlenie ciężarówki
  • kierowca holującego pojazdu ma doświadczenie w holowaniu,
  • oba pojazdy są wyposażone w odpowiednie zaczepy holownicze.

Weź pod uwagę, że niektóre drogi i wszystkie autostrady mają zakaz holowania ciężarówek przez pojazdy inne niż profesjonalne holowniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.