Mężczyzna pracujący w banku oblicza zdolność kredytową
Finanse

Jak bank ocenia Twoją zdolność kredytową?

Jeśli przymierzasz się do wzięcia kredytu, musisz mieć na uwadze dużą ilość zmiennych, które wpływają na Twoją zdolność kredytową. Pojęcia, które usłyszysz w banku, takie jak historia kredytowa, scoring, czy BIK mogą być dla Ciebie nowością. Jak się w tym wszystkim nie pogubić i być w stanie oszacować swoją własną zdolność kredytową?

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Planujesz kupić mieszkanie i zastanawiasz się, czy dostaniesz kredyt hipoteczny? A może potrzebujesz pożyczki na wymarzone wakacje lub remont mieszkania? Niezależnie od tego, jaki kredyt Cię interesuje, bank przed wydaniem Ci kredytu będzie musiał sprawdzić Twoją zdolność kredytową. Jak być przygotowanym i nie dać się zaskoczyć? Poniżej wyjaśniamy wszystkie najważniejsze pojęcia.

Historia kredytowa

Czym jest historia kredytowa? Są to wszystkie dane, zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) na temat Twoich kredytów – zarówno tych obecnych jak i przeszłych. Na tej podstawie bank określa Twój mechanizm zaciągania kredytów. Od czego więc zależy dobra historia kredytowa? Bank ocenia, kiedy i jak często braliśmy kredyty, czy nie braliśmy zbyt wielu kredytów na raz i najważniejsze – czy nie mieliśmy kłopotów ze spłatą ich. Mówiąc krótko – jeśli wszystkie swoje kredyty spłacasz na czas, oznacza to, że masz dobrą historię kredytową.

Wiek kredytobiorcy

Wiek z pewnością ma znaczenie jeśli chodzi o zdolność kredytową. Maksymalny wiek kredytobiorcy to około 75-85 lat. Niestety im wyższy wiek, tym niższa zdolność kredytowa oraz krótszy okres kredytowania i w praktyce przekraczając 60-65 rok życia trudno uzyskać dobre warunki kredytu. Banki biorą oczywiście pod uwagę również minimalny wiek kredytobiorcy i co ważne, w wielu przypadkach nie jest to 18, ale dopiero 21 lub 25 lat.

Częstotliwość wnioskowania

Dla banku ważna jest również częstotliwość wnioskowania. To, jak często w przeciągu ostatniego roku składaliśmy zapytania o kredyt, bank może sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej. Każdy bank przed udzieleniem Ci kredytu, sprawdzi Twoją historię spłat w BIK – jeśli zobaczy, że kilka Twoich poprzednich zapytań o kredyt zostało odrzuconych, również będzie to miało wpływ na Twoją zdolność kredytową.

Credit Scoring

Czym jest Credit Scoring? To metoda punktowej oceny zdolności kredytowej. Na wynik wpływają wszystkie powyższe czynniki oraz inne, takie jak: wysokość dochodów, informacje o Twojej pracy, ilość osób na utrzymaniu, stan cywilny, Twoje miesięczne koszty utrzymania (rachunki) lub czynsz. Po zsumowaniu punktów bank ostatecznie ocenia Twoją zdolność kredytową. Wtedy podejmuje decyzję, jakie warunki kredytu Ci zaproponować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.