Jak ogrzewać hale produkcyjne i magazyny
Dom

Jak efektywnie ogrzewać hale produkcyjne i magazyny?

Artykuł sponsorowany.

Uzyskanie komfortu cieplnego to jeden z najważniejszych warunków, rzutujących na jakość pracy. Jest to szczególnie istotne w dużych halach produkcyjnych i magazynach, wymagających zastosowania specjalistycznych rozwiązań. Które systemy grzewcze najlepiej sprawdzają się w takich warunkach?

Jak zaprojektować system grzewczy dla hal i magazynów?

Systemy grzewcze, wykorzystywane w o obiektach wielkopowierzchniowych, powinny charakteryzować się wysoką wydajnością, co będzie warunkowało w znacznej mierze ich efektywność. To właśnie dzięki niej możliwe stanie się kompensowanie strat cieplnych, wynikających m.in. z otwieranych bram i drzwi zewnętrznych. O innych atutach dobrych systemów grzewczych dowiesz się ze strony Ogrzewanie wielkopowierzchniowe: hali produkcyjnej, magazynów, kurników
, gdzie znajdziesz również jedną z najczęściej wybieranych przez inwestorów ofert. Dotyczy na niezawodnego, a zarazem innowacyjnego rozwiązania, spełniającego wszystkie kryteria, pozwalające na uzyskanie komfortu cieplnego w halach i magazynach. To właśnie dzięki niemu komfort pracy podnosi się na znacznie wyższy poziom, co z kolei rzutuje na jej efektywność.

Czym jest ogrzewanie powietrzne?

Ogrzewanie hali i magazynu

Ogrzewanie powietrzne to jeden z najczęściej wybieranych systemów grzewczych w wielkopowierzchniowych halach i magazynach. Bazuje on na pracy wentylatora, odpowiadającego za cyrkulację powietrza. Dzięki niemu trafia ono do wymiennika ciepła, gdzie jest nagrzewane do odpowiedniej temperatury. Wśród największych atutów takiego rozwiązania wymienia się m.in.:

  • możliwość wykorzystania świeżego powietrza, pochodzącego z zewnątrz,
  • wysoką wydajność i efektywność,
  • szansę na ogrzanie konkretnych obszarów, wymagających podwyższonego komfortu cieplnego.

Takie ogrzewanie, by móc spełniać swoje funkcje, potrzebuje jednak wsparcia w postaci urządzeń elektrycznych, np. pompy ciepła czy nagrzewnicy.

Jakie zalety posiada ogrzewanie płaszczyznowe?

Ogrzewanie płaszczyznowe to kolejny system grzewczy, sprawdzający się w wielkopowierzchniowych halach i magazynach. Jego zaletą będzie przede wszystkim brak dodatkowych kosztów, związanych chociażby z konserwacją. Jest to możliwe dzięki zatopieniu w podłodze wszystkich najważniejszych elementów instalacji. To z kolei:

  • wpływa na jej bezawaryjność,
  • likwiduje problem kurzu, unoszącego się w powietrzu w wyniku jego cyrkulacji.

Takie rozwiązanie wiąże się jednak nieodłącznie z wyższymi kosztami, co uwarunkowane jest w znacznej mierze koniecznością zbrojenia posadzek w celu podniesienia poziomu ich wytrzymałości na obciążenia.

Jak działa ogrzewanie promiennikowe?

Ogrzewanie wielkopowierzchniowe

Alternatywnym rozwiązaniem będzie z kolei ogrzewanie promiennikowe. Jego serce stanowią promienniki, działające w oparciu o gaz lub energię elektryczną. To właśnie one odpowiedzialne są za wytwarzanie promieniowania, które następnie dociera do konkretnych obiektów, podgrzewając je tak, by mogły one emitować ciepło do otoczenia. Takie rozwiązanie stosowane jest wszędzie tam, gdzie konieczne jest precyzyjne ukierunkowanie ciepła, co daje szansę na podniesienie temperatury w konkretnym obszarze. Ogrzewanie promiennikowe nie rozprowadza również kurzu, brudu i innego rodzaju zanieczyszczeń, co związane jest nieodłącznie z pracą systemów grzewczych, bazujących na cyrkulacji powietrza.

Kiedy warto zainwestować w ogrzewanie konwekcyjne?

Podstawowymi elementami, tworzącymi konwekcyjny system grzewczy, są stalowe rury i grzejniki. Na skutek jego działania ciepłe powietrze unoszone jest do góry, zimne z kolei zostaje niżej, co nie pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury we wnętrzach hal produkcyjnych i magazynów, zwłaszcza tych z wysokim stropem. Takie rozwiązanie można jednak z powodzeniem zastosować w długich, a zarazem niskich obiektach. Decydując się na nie warto wiedzieć jednak, że osiągnięcie optymalnej temperatury będzie wymagało znacznie więcej czasu, niż to bywa w przypadku wymienionych wcześniej systemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.