Finanse

Jak wdrożyć faktoring samorządowy – praktyczny przewodnik dla władz lokalnych

Usługi faktoringowe w Polsce cieszą się coraz większym uznaniem przedsiębiorców. W imponującym tempie wzrasta też popularność faktoringu samorządowego. Głównie z uwagi na fakt, iż jest on instrumentem finansowym umożliwiającym gminom, powiatom, miastom czy też województwom na efektywniejsze zarządzanie budżetem co tworzy między innymi szanse na przeprowadzanie nowych inwestycji udoskonalających funkcjonowanie i działalność gospodarczą w danym rejonie. Z kolei wraz z nowymi inwestycjami rosną szansę na rozwój gospodarczy obszaru i przypływ kolejnych funduszy. Dlatego JST powinny wykorzystać faktoring samorządowy jako wielką szansę na rozwój własnych jednostek i regionów. Niemniej jednak kluczowym elementem rozpoczynającym współpracę JST w ramach faktoringu jest jego wdrożenie w codzienność danej jednostki samorządowej.

Czym jest faktoring samorządowy?  

Faktoring samorządowy jest specyficznym rodzajem finansowania z faktur. Przede wszystkim z uwagi na fakt, że odbiorcą jest w tym przypadku JST, którą może być gmina, miasto, powiat czy województwo.

Dostawcą usług lub towarów natomiast jest podmiot gospodarczy współpracujący z daną JST. Rozliczeniom faktoringowym są:

  • Bieżące usługi, jak utrzymanie zieleni czy sprzątanie pomieszczeń w danej jednostce.
  • Inwestycje budowlane obejmujące w głównej mierze zaangażowanie kapitałowe w rozwój infrastruktury drogowej.
  • I związane z tym częściowe odbiory stanowiące inwestycje płatne w ratach.  

W związku z tym w przypadku JST najlepszym rozwiązaniem jest faktoring odwrócony. Usługa, w ramach której dana jednostka samorządowa wskazuje usługobiorców bądź dostawców, którzy mają zostać objęci faktoringiem.

Niemniej jednak każda JST przed możliwością skorzystania z faktoringu odwróconego musi zawrzeć stosowaną umowę z wybranym faktorem.

Jak wdrożyć faktoring samorządowy w JST  

Wdrożenie faktoringu samorządowego w danej JST wymaga przede wszystkim zawarcia umowy faktoringowej z faktorem.

W tym celu uprawniony przedstawiciel jednostki samorządowej po zawarciu z kontrahentami umowy na wykonanie usług lub dostarczenie towarów dokonuje wyboru faktora. W kolejnym kroku przedstawiciel JST składa bezpłatny wniosek o zawarcie umowy z daną firmą faktoringową. Przy zawieraniu umowy JST wskazuje przedsiębiorców, z którymi podjęto współpracę i którzy mają zostać objęci faktoringiem.

Po ustaleniu z faktorem warunków współpracy, wybraniu rodzaju faktoringu samorządowego i ewentualnych usług dodatkowych uprawniony przedstawiciel JST i przedstawiciel faktoranta podpisują umowę faktoringową.  

Ostatnim krokiem do uruchomienia umowy faktoringowej z wybraną JST jest weryfikacja sytuacji finansowej danej jednostki samorządowej. Jednakże w przypadku JST jest to procedura ograniczona do niezbędnego minimum.  

Proces uruchamiania faktoringu  

Od momentu obowiązywania umowy faktoringowej przedsiębiorca objęty umową faktoringową po wykonaniu usługi lub dostarczeniu towarów generuje fakturę i dostarcza ją do JST.  

W następnym kroku odwiedza stronę internetową firmy faktoringowej i zgłasza dany dokument sprzedaży do faktoringu samorządowego. Faktor po otrzymaniu i zweryfikowaniu faktury wypłaca przedsiębiorcy środki finansowe z dokumentu. Z kolei JST reguluje zadłużenie do faktora w terminie określonym umową faktoringową.  

Z jaką firmą faktoringową JST może zawrzeć umowę?  

Nie istnieją odgórne przepisy prawa, które wskazywałyby na konkretnych faktorów, z którymi dana JST mogłaby zawrzeć umowę faktoringową. Wybór faktora leży w gestii danej jednostki samorządowej.

Reklama:

Niemniej jednak firmą, która bezsprzecznie oferuje korzystne warunki współpracy, jest PragmaGO S.A. Jedna z największych pozabankowych instytucji finansowych w Polsce i członek Izby Gospodarki Elektronicznej oraz Polskiego Związku Faktorów.

Celem uzyskania szczegółowych informacji na temat faktoringu samorządowego i warunków współpracy wystarczy wejść na:

https://pragmago.pl/porada/czym-jest-faktoring-samorzadowy/

Na stronie można również umówić termin telefonicznej konsultacji z ekspertem firmy. Udzieli on wszelkich drobiazgowych informacji na temat funkcjonowania faktoringu samorządowego i zasad współpracy z firmą.

Wystarczy po wejściu na stronę kliknąć znajdującą się w prawym górnym rogu strony oznaczoną czerwoną obwódką zakładkę, “Zapytaj o faktoring”, wybrać doradcę i ustalić termin rozmowy. Po wysłaniu zapytania na wskazany adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie i szczegóły dotyczące konsultacji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.