Mężczyzna kontroluje swoje wydatki
Finanse

Jak zadbać o swoją finansową przyszłość

W dzisiejszych czasach mówi się, że pieniądz rządzi światem. Niestety może się to okazać smutną prawdą, aczkolwiek nie załamuj się i weź sprawy w swoje ręce, abyś na emeryturze nie musiał bać się o swoje finansowe potrzeby. Życie z miesiąca na miesiąc przysparza mnóstwo stresu oraz niepotrzebnych kłótni w gospodarstwach domowych, według statystyk zarabiamy coraz więcej, ale również przez rosnącą inflację, ceny produktów czy usług są wyższe. Żeby zadbać o swoją finansową przyszłość, musisz  zacząć od wzięcia odpowiedzialności za to, co kupujesz i czy tak naprawdę jest ci to potrzebne. Podstawą jest przeanalizowanie swoich wydatków i krok po kroku dążenie do oszczędzania, nawet najdrobniejsza kwota w skali kilku lat pozwoli nam zgromadzić kapitał, który możemy zainwestować lub wrzucić na lokatę bankową.

Jak kontrolować wydatki?

Łatwo dostępne darmowe aplikacje, mogą ci pomóc w kontrolowaniu codziennych wydatków. Można w nich zaznaczać dosłownie wszystko, od zwykłych zakupów w markecie, poprzez wydatki na rozrywkę. Możesz się zdziwić już po kilku dniach, jak niegospodarnie wydajesz gotówkę. Zakupy trzeba planować nie chodzić na żywioł. Nie posiadając spisu potrzebnych rzeczy, często kupujemy produkty, których nie użyjemy lub nie skonsumujemy.

W co inwestować?

Jak już uda ci się zebrać jakiś kapitał trzeba, gdzieś go ulokować. Wszystko zależy od twoich preferencji, mogą to być lokaty bankowe, papiery wartościowe czy nawet złoto, które od lat stanowi filar finansowy i zabezpieczenie wielu Państw oraz zwykłych obywateli. Niektóre banki proponują  opcje typu „smart saver”, dzięki której, przy każdej transakcji kartą, pobiera ci gotówkę do równej kwoty i przelewa na konto oszczędnościowe, np. kupujemy produkt za 28 zł, bank liczy nam 30 zł, a 2 złote trafiają do ciebie z powrotem. Niby są to małe kwoty, ale w skali miesiąca może się uzbierać kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych. Inną inwestycją na miarę 21 wieku, są kryptowaluty.  Możliwości jest wiele, ale trzeba je dobrze przemyśleć i zorientować się co w danym momencie na rynku jest popularne. Zawsze można skorzystać z pomocy doradców inwestycyjnych, ale zawsze trzeba zacząć od oszczędzania.

Nigdy nie jest za późno na oszczędzanie

W każdym wieku warto oszczędzać, nigdy nie mów sobie, że już jestem za stary lub za młody na oszczędzanie. Mając lat 20, nie myślisz o oszczędzaniu. Mówisz: będzie jeszcze czas. Im wcześniej zaczniesz, tym szybciej będziesz mógł, inwestować co powinno przełożyć się na twoją pensję, a w przyszłości na emeryturę. Często słyszysz, że nie ma z czego oszczędzać, ale jeżeli zaczniesz  kontrolować  swoje wydatki na pewno uda ci się z czegoś zrezygnować, żeby zapewnić sobie godziwą przyszłość.Twoja finansowa przyszłość zależy tylko od ciebie, bądź kowalem swojego losu, najtrudniejszy jest pierwszy krok. Odważ się i zrób go już dziś.

Artykuł został napisany przy współpracy z https://szybkafaktura.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.