ISO to seria międzynarodowych standardów, które mają zastosowanie w wielu branżach – od przemysłu spożywczego po usługi biznesowe. To także sieć krajowych organów normalizacyjnych. Aby firma mogła pomyślnie przejść certyfikację ISO, konieczne jest przeprowadzenie audytu przez osobę, która jest wykwalifikowana w tym zakresie. Czy konieczny jest do tego kurs ISO i co można dzięki niemu uzyskać?
Audytor wewnętrzny czy zewnętrzny?
Audyty wewnętrzne są przeprowadzane przez pracowników, którzy zostali przeszkoleni w zakresie audytu i działają wewnątrz firmy, w której są zatrudnieni. Na kurs ISO mogą być oni skierowani zarówno przez swojego pracodawcę, jak i wybrać szkolenie samodzielnie.
Rolą audytora wewnętrznego jest przygotowanie organizacji do audytu certyfikacyjnego a także zapewnienie działania systemu zarządzania jakością.
Zewnętrzni audytorzy pracują dla jednostek certyfikujących, czyli firm które sprawdzają wdrożenie norm ISO w przedsiębiorstwach i organizacjach innego typu.
Nie ma obowiązkowych kwalifikacji dla audytorów zewnętrznych, ale jednostki certyfikujące są zobowiązane do wykazania wysokich kompetencji swoich audytorów.
Kurs ISO – jak wygląda?
Wybranie odpowiedniego kursu ISO jest kluczowe, by uzyskać niezbędne kwalifikacje. Najczęściej szkolenia takie trwają one kilka dni i zakończone są egzaminem, na którym sprawdza się wiedzę teoretyczną i praktyczną. W wielu przypadkach bardzo pomocne okazuje się wcześniejsze doświadczenie zawodowe kursanta – np. w sektorach jakości lub ochrony środowiska.
Dostępne są tam kursy ISO dotyczące różnych dziedzin i branż.
Jakie są perspektywy po ukończeniu kursu ISO?
Po osiągnięciu tytułu audytora można obrać trzy drogi – zatrudnić się w jednostce certyfikującej, zająć stanowisko w firmie, która planuje lub już wdrożyła normę ISO lub otworzyć własną działalność i oferować usługi konsultingowe. Ostatnia opcja jest dobrym wyjściem dla wszystkich tych, którzy posiadają spore doświadczenie zawodowe i są zaznajomieni z daną branżą.