Audytor SEO w pracy
Biznes

Jak zostać audytorem ISO? Odkryj sekrety zawodu, który daje władzę

ISO to seria międzynarodowych standardów, które mają zastosowanie w wielu branżach – od przemysłu spożywczego po usługi biznesowe. To także sieć krajowych organów normalizacyjnych. Aby firma mogła pomyślnie przejść certyfikację ISO, konieczne jest przeprowadzenie audytu przez osobę, która jest wykwalifikowana w tym zakresie. Czy konieczny jest do tego kurs ISO i co można dzięki niemu uzyskać?

Audytor wewnętrzny czy zewnętrzny? 

Audyty wewnętrzne są przeprowadzane przez pracowników, którzy zostali przeszkoleni w zakresie audytu i działają wewnątrz firmy, w której są zatrudnieni. Na kurs ISO mogą być oni skierowani zarówno przez swojego pracodawcę, jak i wybrać szkolenie samodzielnie.  

Rolą audytora wewnętrznego jest przygotowanie organizacji do audytu certyfikacyjnego a także zapewnienie działania systemu zarządzania jakością. 

Zewnętrzni audytorzy pracują dla jednostek certyfikujących, czyli firm które sprawdzają wdrożenie norm ISO w przedsiębiorstwach i organizacjach innego typu. 

Nie ma obowiązkowych kwalifikacji dla audytorów zewnętrznych, ale jednostki certyfikujące są zobowiązane do wykazania wysokich kompetencji swoich audytorów. 

Chcesz zostać audytorem? Oto jak nie utknąć w labiryncie opcji!

Audytor – brzmi poważnie, prawda? Może nawet trochę tajemniczo, jak ktoś, kto ma dostęp do sekretnego kodu i wie o firmach więcej, niż one same chciałyby przyznać. Jeśli marzy Ci się kariera w audycie, ale zastanawiasz się, jakie studia wybrać, jakie kursy zrobić i które certyfikaty będą przepustką do lepszej pracy – dobrze trafiłeś. Chodź, przejdźmy przez to razem, ale bez korporacyjnego bełkotu!

Studia – czyli co studiować, żeby nie płakać na rozmowie kwalifikacyjnej

Jeśli myślisz, że jest jeden magiczny kierunek, który zrobi z Ciebie audytorskiego ninja, to… no cóż, muszę Cię rozczarować. Nie ma jednej idealnej ścieżki. Ale! Są takie studia, które znacząco ułatwiają start.

Kierunki, które dają przewagę (czytaj: pozwolą szybciej zarabiać)

🔹 Zarządzanie i inżynieria produkcji – Jeśli chcesz tropić nieścisłości w normach jakości i przemykać po zakładach produkcyjnych z tabelką w Excelu.

🔹 Ekonomia i finanse – Złoto dla audytorów finansowych. Nauczysz się, jak sprawdzić, czy w Excelu wszystko się zgadza, a także gdzie firmy najczęściej chowają te „przypadkowe” błędy.

🔹 Rachunkowość i kontroling – Tu nie ma miejsca na „to się chyba zgadza”. Jeśli chcesz analizować sprawozdania finansowe jak Sherlock Holmes, ten kierunek to Twój Watson.

🔹 Informatyka i cyberbezpieczeństwo – Idealne dla tych, którzy nie boją się kodu i chcą analizować systemy informatyczne pod kątem bezpieczeństwa. Bonus? Pracy w tej branży nie zabraknie przez kolejne dekady.

🔹 Ochrona środowiska – Tak, audytorzy ekologiczni to prawdziwa sprawa! Jeśli chcesz sprawdzać, czy firmy nie zatapiają beczek z odpadami w Wiśle, ten kierunek może Ci się spodobać.

A co jeśli studiujesz coś innego?

Nie ma tragedii! Jeśli masz smykałkę do analizy i ogarniasz procesy, możesz zostać audytorem nawet po filologii, pod warunkiem że zdobędziesz odpowiednie certyfikaty (o tym za chwilę).

Kurs ISO – jak wygląda? 

Wybranie odpowiedniego kursu ISO jest kluczowe, by uzyskać niezbędne kwalifikacje. Najczęściej szkolenia takie trwają one kilka dni i zakończone są egzaminem, na którym sprawdza się wiedzę teoretyczną i praktyczną. wielu przypadkach bardzo pomocne okazuje się wcześniejsze doświadczenie zawodowe kursanta – np. w sektorach jakości lub ochrony środowiska.
Dostępne są tam kursy ISO dotyczące różnych dziedzin i branż.  

Po osiągnięciu tytułu audytora można obrać trzy drogi – zatrudnić się w jednostce certyfikującej, zająć stanowisko w firmie, która planuje lub już wdrożyła normę ISO lub otworzyć własną działalność i oferować usługi konsultingowe. Ostatnia opcja jest dobrym wyjściem dla wszystkich tych, którzy posiadają spore doświadczenie zawodowe i są zaznajomieni z daną branżą. 

Szkolenia, które mogą Cię uratować

ISO dla początkujących i zaawansowanych – Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawdzać, czy firma spełnia normy jakości, to kursy ISO 9001, 14001 czy 27001 będą Twoim chlebem powszednim.

Rachunkowość dla audytorów – Jeśli nie chcesz spędzać połowy pracy googlując, co oznaczają konkretne kolumny w Excelu.

Analiza danych – Excel, SQL, Power BI – Bez tego daleko nie zajedziesz. W audycie dane są jak puzzle – musisz wiedzieć, jak je ułożyć, żeby obraz miał sens.

Cyberbezpieczeństwo – Jeśli marzy Ci się audyt IT, warto zrobić kursy z zakresu bezpieczeństwa systemów informatycznych (szczególnie jeśli chcesz zarabiać grube pieniądze).

Prawo i compliance – To świetny kierunek, jeśli chcesz kontrolować zgodność firm z regulacjami i unikać skandali rodem z gazet.

Pro tip: Jeśli zobaczysz kursy organizowane przez TÜV, Bureau Veritas, DEKRA czy SGS, to warto się nimi zainteresować – te firmy są szanowane w branży.

Certyfikaty – czyli co naprawdę robi wrażenie w CV

Zastanawiasz się, jakie certyfikaty rzeczywiście mają wartość, a które można wyrzucić do kosza? Sprawdź tę listę:

🔹 ISO Lead Auditor – Jeśli chcesz być poważnym audytorem ISO, to certyfikat, który Cię do tego uprawnia.

🔹 Certified Internal Auditor (CIA) – Brzmi jak certyfikat dla szpiegów, ale spokojnie – to po prostu kluczowa kwalifikacja dla audytorów wewnętrznych.

🔹 Certified Information Systems Auditor (CISA) – Jeśli marzy Ci się audyt IT, ten certyfikat jest dla Ciebie.

🔹 Certified Fraud Examiner (CFE) – Jeśli lubisz wykrywać przekręty finansowe, ten certyfikat to Twoja tarcza i miecz.

🔹 ISO 27001 Lead Auditor – Dla tych, którzy chcą zabezpieczać firmy przed atakami hakerskimi i sprawdzać zgodność systemów IT.

Czy certyfikaty są konieczne?

Tak i nie. Na początek możesz się obejść bez nich, ale jeśli chcesz szybko awansować, lepiej je mieć. Firmy patrzą na nie z dużym respektem – zwłaszcza te, które płacą lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.