Dokumenty na pułkach potrzebnedo rozliczenia w Niemczech
Finanse

Jakie dokumenty są niezbędne do rozliczenia podatku z Niemiec?

Wyjazd do Niemiec i świadczenie tam pracy zarobkowej to działania coraz częściej podejmowane przez polskich pracowników. Za zachodnią granicą kuszą lepsze stawki a dobra opinia, jaką w oczach Niemców cieszą się specjaliści z Polski, gwarantuje dużą liczbę zleceń. Wiele osób obawia się, że mieszkanie i praca w Niemczech znacząco zwiększą wydatki na życie. Przemawia za tym szczególnie powszechne przekonanie, że opłaty fiskalne w Niemczech są najwyższe w Europie. Czy tak jest w rzeczywistości? Jak złożyć rozliczenie podatku w Niemczech? O jakich dokumentach nie można zapominać? Sprawdź te informacje w naszym poradniku.

Kto musi złożyć deklarację podatkową w Niemczech?

Obowiązek podatkowy dotyczy wszystkich osób pracujących i mieszkających na terenie Niemiec. Od tej reguły istnieje kilka wyjątków, dotyczy to osób zarabiających kwotę, która nie przekracza stawki wolnej od podatku. Pozostali zobowiązani są do złożenia rozliczenia podatku. Niemcy opracowały system, w ramach którego osoby o innych dochodach i różnej sytuacji życiowej nie uiszczają takich samych opłat, co skutkuje sprawiedliwym obciążeniem fiskalnym w stosunku do wydatków. Wyłączając klasy podatkowe – o których więcej za chwilę – zasady dotyczące rozliczenia są podobne do tego, co znają polscy płatnicy. Podatnik składa do urzędu skarbowego (Finanzamt) dokumenty poświadczające wysokość zarobków oraz określające wysokość podatku koniecznego do odprowadzenia. Jeśli pobrane w trakcie roku rozliczeniowego zadatki przewyższają tę kwotę, urząd przeleje na jego konto różnicę. W sytuacji, kiedy nastąpiła niedopłata i kwota pobrana z zarobków jest za niska, podatnik dopłaca brakujące środki. Podobnie jak w Polsce, w Niemczech funkcjonują różne możliwości odpisania sobie konkretnych zasobów od dochodu opodatkowanego, przy czym za zachodnią granicą jest ich dużo więcej.

Klasy podatkowe, „wysokie podatki” i inne różnice między Polską a Niemcami

Klas podatkowych, o których już wspomniano, jest sześć. Przynależność do jednej z nich opiera się na wysokości zarobków oraz warunkach osobistych.

  • Pierwsza klasa podatkowa – osoby samodzielnie prowadzące gospodarstwo domowe. W tej grupie najczęściej znajdują się Polacy, których partnerzy na stałe mieszkają poza Niemcami.
  • Druga klasa podatkowa – osoby w pojedynkę wychowujące dzieci, beneficjenci wsparcia socjalnego.
  • Trzecia klasa podatkowa – podatnicy będący w związku małżeńskim z osobą mieszkającą w Niemczech. Jest ona szczególnie korzystna, kiedy zarobki znacząco się różnią; w takiej sytuacji zarabiający mniej partner powinien należeć do klasy trzeciej.
  • Czwarta klasa podatkowa – małżeństwa o podobnych zarobkach; przypisanie do tej klasy następuje automatycznie po zawarciu związku.
  • Piąta klasa podatkowa – partnerzy osób znajdujących się w trzeciej klasie.
  • Szósta klasa podatkowa – należą do niej osoby o więcej niż jednym źródle dochodu.

Gdzie pozyskać dokumenty?

Skompletowanie pełnego zestawu dokumentów nie wymaga szczególnego nakładu pracy. Aby złożyć rozliczenie podatku z Niemiec w Finanzamcie, potrzebne są:

  • zaświadczenie o wysokości dochodu, wydawane przez pracodawcę;
  • zaświadczenie o wysokości dochodu z Polski, wydawane przez odpowiedni urząd skarbowy;
  • dokumenty poświadczające prawo do ulg, jeśli podatnik zamierza z nich skorzystać.

Rozliczenie podatku (Niemcy) online

Od kilku lat niemieckie urzędy skarbowe zachęcają do składania deklaracji fiskalnych przez internet. Taka procedura jest dużo prostsza dla pracowników urzędów co sprawia, że proces sprawdzania rozliczeń trwa krócej. Tym samym ewentualny zwrot podatku pojawia się na koncie podatnika w trakcie jednego do trzech miesięcy. W przypadku dokumentów złożonych stacjonarnie oczekiwanie na zwrot może trwać nawet pół roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.