Mężczyzna który jest adwokatem siedzi przy biurku i czyta książkę
Rozwój

Kiedy warto prewencyjnie skorzystać z pomocy prawnej adwokata?

Artykuł partnera.

W wielu sprawach o charakterze prawnym brzemiennym w nieprzyjemne konsekwencje błędem, który jednak jest wciąż popełniany przez liczną część społeczeństwa, okazuje się zwlekanie z wizytą u adwokata aż do momentu, gdy dana sprawa trafi do sądu. Tymczasem w wielu przypadkach okazuje się, że odpowiednio wczesne zasięgnięcie pomocy ze strony profesjonalnej kancelarii adwokackiej (np. adwokat Opole) może skutecznie uchronić klienta przed koniecznością stawienia się na sali sądowej. Wsparcie doświadczonego adwokata nie musi bowiem dotyczyć wyłącznie reprezentacji przed sądem – opinii profesjonalisty warto zasięgnąć w kontekście każdej sprawy, która budzi jakiekolwiek wątpliwości pod względem prawnym. Sprawdź, kiedy szczególnie opłaca się skorzystać z konsultacji prawnej u profesjonalnego adwokata.

Prewencyjna pomoc prawna ze strony adwokata – dlaczego warto?

Nieznajomość polskiego prawa może niekiedy poważnie zaszkodzić. Dodać jednak należy, że o ile zupełny brak orientacji w przynajmniej podstawowych przepisach prawnych może być czasami problematyczny lub nawet uciążliwy, o tyle prawdą jest, że nie każda osoba musi posiadać rozległą wiedzę na temat obowiązujących kodeksów prawnych. Ich zrozumienie okazuje się bowiem w oczywisty sposób trudne do opanowania dla osób nieposiadających kierunkowego wykształcenia. Szczególne znaczenie mają w tym kontekście liczne zawiłości polskiego prawa, które dobrze znają adwokaci z Opola, Wrocławia, Warszawy lub innych dużych miast, a które dla innych okazują się niekiedy na tyle jednoznaczne, że możliwość błędnej interpretacji nie należy do zupełnie odosobnionych sytuacji.

Brak wiedzy na temat przepisów polskiego prawa sprawia nierzadko, że klienci pozostają przez długi czas nieświadomi zaistniałego problemu prawnego i – w konsekwencji – zwracają się po pomoc adwokata zbyt późno. Prewencyjne korzystanie z pomocy prawnej to bowiem stosunkowo rzadka praktyka wśród polskiego społeczeństwa. Większość osób wciąż udaje się do kancelarii adwokackiej dopiero w momencie, gdy ich sprawa zostanie skierowana do sądu lub im samym zostaną przedstawione zarzuty, jeśli rzecz dotyczy prawa karnego. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w rozumieniu dużej liczby ludzi pomoc adwokata jawi się jako ostateczność, po którą sięgają, gdy inne metody zawiodły, a źródła internetowe nie przynoszą oczekiwanej odpowiedzi.

Tymczasem znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do adwokata na możliwie najwcześniejszym etapie sprawy. Dlaczego warto zadbać o wsparcie profesjonalisty? Pomoc kancelarii wyspecjalizowanej w danym obszarze prawa to przede wszystkim gwarancja wiedzy i doświadczenia wynikającego z dużej częstotliwości występowania przed sądami i organami ścigania. Warto również mieć na uwadze, że samodzielne prowadzenie spraw niesie ogromne ryzyko nie tylko ze względu na brak dostatecznej znajomości prawa, ale także z uwagi na emocjonalny stosunek do sprawy, który w wielu przypadkach może znacząco utrudnić przebieg całego postępowania.

Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata?

Jak już wspomniano, należy pamiętać, że adwokat służy swoim wsparciem nie tylko w sprawach, wobec których toczy się już jakieś postępowanie sądowe, ale również oferuje szeroko pojęte doradztwo prawne. Konsultacja z profesjonalnym adwokatem może być pomocnym rozwiązaniem w sprawach takich jak m.in.:

  • sprawy związane z naruszeniem praw konsumentów (np. zawieranie lub odstępowanie od niezrozumiałych umów lub problemy wynikające z nieuczciwych praktyk rynkowych);
  • sprawy z obszaru prawa rodzinnego (np. walka o prawa rodzicielskie, sprawy alimentacyjne, postępowania spadkowe, konflikty wynikłe w trakcie podziału majątku);
  • podejrzenie o popełnieniu przestępstwa;
  • sprawy związane z problemami zawodowymi (np. podejrzenie mobbingu, problemy z wypłacalnością, niezrozumienie zawartych umów, niejasności związane z zakresem obowiązków).

W sytuacji, gdy stoisz przed problemem, wobec którego masz jakiekolwiek wątpliwości – warto skonsultować tę sprawę z adwokatem. Opole, Wrocław, Warszawa czy inne polskie miasta to miejsca, w których bez trudu znajdziesz specjalistę zajmującego się interesującym Cię obszarem prawa. Pamiętaj, że dzięki szybkiej konsultacji z ekspertem masz szansę na sprawne rozstrzygnięcie Twojego problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.