Temida stojąca na biurku obok globusa i książek
Rozwój

Kogo wybrać – adwokata czy radcę prawnego?

Osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji i poszukują pomocy prawnej, często stają przed dylematem, do kogo się o nią zwrócić. Oba zawody zaliczają się do profesji prawniczych. Aby pracować jako adwokat lub radca prawny, należy ukończyć pięcioletnie studia prawnicze, odbyć trzyletnią aplikację i zdać odpowiedni egzamin organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Osoby, uprawiające oba zawody, zajmują się świadczeniem pomocy prawnej. W szczególności jest to udzielanie porad i konsultacji prawnych, sporządzanie pism procesowych, aktów prawnych oraz reprezentacja klienta w sądzie na zasadzie pełnomocnictwa.

Kiedy adwokat, a kiedy radca prawny?

Przed dokonaniem wyboru, czy skorzysta się z usług kancelarii adwokackiej czy kancelarii radców prawnych, należy zapoznać się z zakresem ich działania. Jeśli dojdzie do złamania prawa karnego, lepszym wyborem będzie adwokat, który ma większe doświadczenie w rozprawach sądowych. Adwokat jest zaznajomiony z zachowaniem na sali sądowej, wie jak przygotować mowę końcową i jak doprowadzić sprawę do końca na korzyść oskarżonego. Z kolei sprawy małżeńskie i rozwodowe to idealne pole do popisu dla radcy prawnego. Jeśli jednak sprawa rozwodowa należy do tych trudnych, bardziej przydatny może okazać się adwokat. Radca prawny sprawdzi się przede wszystkim w sprawach związanych z kwestiami podatkowymi, ponieważ idealnie jest zorientowany w polityce finansowej. Najprościej rzecz ujmując, adwokat pomoże w sprawach karnych, a radca prawny w sprawach cywilnych i finansowych.

Zakres działania kancelarii adwokackiej

Kancelaria adwokacka oferuje usługi zarówno dla osób fizycznych (klientów indywidualnych), jak i dla osób prawnych (spółek prawa handlowego, spółdzielni, fundacji czy stowarzyszeń).

Kancelaria adwokacka świadczy następujące usługi:
– udzielanie porad i konsultacji prawnych
– opracowywanie pism procesowych
– sporządzenie i analiza umów prawnych
– reprezentacja klienta przed sądem
– udział w negocjacjach
– pomoc w windykacji, odzyskiwaniu należności i odszkodowań.

Wybór rodzaju kancelarii i usług powinien być zatem rozpatrywany indywidualnie, dobrze przemyślany i dostosowany do potrzeb klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.