Mężczyzna stoi między swoimi firmowymi samochodami
Biznes

Kontrola floty samochodowej. Rozwiązania dla firm

Rozwiązania z zakresu kontroli floty przydadzą się w każdym przedsiębiorstwie, które dysponuje własnymi pojazdami – niezależnie od tego, czy mowa o firmie spedycyjnej czy wielkiej korporacji, która udostępnia samochody służbowe swoim pracownikom. Z pomocą sprawdzonych metod oraz narzędzi można nie tylko optymalizować strategiczne procesy, ale także zmniejszać koszty utrzymania i lepiej wykorzystywać zasoby. Planujesz wdrożenie podobnych systemów we własnym biznesie? W takim razie zapoznaj się z niniejszym tekstem, w którym prezentujemy możliwości rozwiązań telemetrycznych opartych na lokalizatorach GPS.

Kontrolowanie dostępu do pojazdów służbowych

Systemy monitorowania floty sprawdzą się doskonale, jeżeli Twoi pracownicy nie otrzymują samochodów służbowych na wyłączność, tylko współdzielą je z resztą personelu. To bardzo powszechny model, który ma sporą wadę – dla sprawnego nadzorowania pojazdów konieczny jest ogólnodostępny i dopracowany harmonogram, który pozwoli podwładnym na rezerwację aut. Załóżmy jednak, że korzystasz już z takiego rozwiązania i jasno określiłeś też warunki, zgodnie z którymi zespół otrzymuje dostęp do firmowej floty. Jak w takiej sytuacji można kontrolować sposób użytkowania służbowych pojazdów i wykrywać ewentualne nadużycia ze strony pracowników?

Z pomocą przychodzą lokalizatory GPS do aut. Po prostu zamontuj takie urządzenia w pojazdach należących do Twojej floty, aby w czasie rzeczywistym kontrolować ich położenie, a także parametry dotyczące pracy – mowa tutaj o m.in. liczbie przejechanych kilometrów czy każdym tankowaniu. Dostęp do takich informacji pozwoli Ci szybko ustalić, czy jakakolwiek osoba z organizacji nie wykorzystuje służbowego pojazdu niezgodnie z ustaloną polityką flotową. Wystarczy, że będziesz miał tylko dostęp do internetu, aby za pośrednictwem dedykowanego serwisu sprawdzić wszystkie interesujące Cię dane.

Wykrycie niepożądanych praktyk pomoże Ci w znacznym stopniu ograniczyć wydatki związane z utrzymaniem floty – rozwiązania telemetryczne pozwalają zaoszczędzić nawet 30% dotychczasowych kosztów paliwa.

Zaawansowane opcje monitoringu pojazdów

Najprostsze modele lokalizatorów GPS są wyposażone w złącze OBD II. Dzięki temu nawet samodzielny montaż urządzeń nie powinien sprawić Ci najmniejszego problemu – wystarczy, że podłączysz odbiornik do gniazda diagnostycznego w danym pojeździe. Taki sprzęt służy jednak wyłącznie do śledzenia pozycji Twojej floty. Jeśli zależy Ci więc na pozyskiwaniu większej ilości informacji, np. na temat aktualnego poziomu paliwa i jego zużycia, to powinieneś zdecydować się na monitoring z możliwością podłączenia do interfejsu CAN.

Zaawansowany system zarządzania flotą zapewni Ci dostęp do kompleksowego zestawu dodatkowych danych i raportów. Mowa tutaj nie tylko o analizie wydajności energetycznej, ale także wglądzie w zachowanie zespołu kierowców za kółkiem. Z pomocą dodatkowych statystyk bez problemu wykryjesz nieekonomiczną lub nieprzepisową jazdę, która naraża flotę na niepotrzebne ponoszenie dodatkowych kosztów. Podłączenie do komputera pokładowego umożliwi również podgląd alertów, np. dotyczących awarii danych podzespołów pojazdu.

Zabezpieczenia przeciw kradzieży

Nie można zapomnieć, że jednym z podstawowych zadań lokalizatorów GPS jest zabezpieczenie pojazdów przed zakusami złodziei. Oczywiście sam odbiornik nie uchroni Cię przed kradzieżą, jednak w przypadku wystąpienia takiego incydentu pozwoli na odzyskanie firmowej własności. Wystarczy, że z pomocą programu komputerowego lub aplikacji mobilnej na smartfona sprawdzisz aktualne położenie auta i podasz adres odpowiednim władzom. Informacje uzyskane za pomocą monitoringu GPS są na tyle dokładne, że namierzenie „zguby” nie powinno sprawić żadnych problemów wyspecjalizowanym służbom – błąd pomiarowy wynosi zaledwie około 2-5 metrów.

Bardziej zaawansowane urządzenia lokalizacyjne oferują też dodatkowe funkcjonalności, jak chociażby możliwość ustawienia tzw. geostref. Jeżeli pojazd opuści zdefiniowaną przestrzeń, np. firmowy parking, to system monitoringu poinformuje o tym fakcie za pomocą SMS-a, e-maila lub powiadomienia push. Natychmiastowy sposób działania lokalizatora sprawia, że operator systemu może dowiedzieć się o każdej próbie kradzieży bez zbędnej zwłoki – tłumaczy specjalista reprezentujący firmę Gannet Guard Systems, dostawcę monitoringu GPS.

Podsumowanie

Sposób zarządzania flotą samochodową wygląda nieco inaczej w każdej firmie. To, czym będziesz musiał zajmować się jako fleet manager, zależy od wielu czynników, takich jak m.in. liczba pojazdów, polityka flotowa oraz oczywiście profil działalności Twojego biznesu. Nowoczesne rozwiązania telemetryczne są jednak na tyle uniwersalne, że sprawdzą się w praktycznie dowolnym przedsiębiorstwie – zarówno klasycznej firmie spedycyjnej, przewozie osób, jak też korporacji z własnym zapleczem pojazdów służbowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.