Korytko ściekowe w firmie
Biuro Technologia

Korytka ściekowe – to od nich wiele zależy

Każdy, kto zastanawia się nad zamontowaniem systemu odwodnień na swojej posesji czy na terenie którym w jakiś sposób zarządza, tak naprawdę zastanawia się nad tym, czy warto zdrenować przestrzeń tuż pod powierzchnią ziemi i wypełnić ją labiryntem korytek ściekowych. Chcąc wytłumaczyć, czym jest taki system, można wszystko uprościć właśnie do takiej odpowiedzi. To jednak nie znaczy, że sprawienie sobie systemu odwodnień jest proste – a to dlatego, że trzeba wybrać sobie ten właściwy rodzaj korytek.

Jakie korytka ściekowe będą dobre?

Każde korytko, które ma pomóc pozbyć się wody z powierzchni ziemi, wygląda mniej więcej tak samo. To umiejętnie wydrążony element konstrukcyjny: sześcienny, czyli stabilny, wykonany z betonu, polimerobetonu albo wytrzymałego tworzywa sztucznego. W takim właśnie bloku jest wyżłobione półokrągłe korytko, którym woda swobodnie popłynie przed siebie, kiedy tylko spadnie tu z powierzchni ziemi, natrafiając na kratkę przykrywającą korytko.

Te ścieki to zazwyczaj deszczówka, która uderzyła o brukowany czy inaczej zabudowany grunt, nie miała gdzie wsiąknąć i była na dobrej drodze do zostania kłopotliwą kałużą. Jednak obecność systemu odwodnień sprawia, że przed wodą pojawia się inna droga – i wiedzie ona właśnie przez kolejne korytka, ułożone w taki sposób żeby odprowadzić ścieki w wyznaczone miejsce.

Wybierając korytka ściekowe, trzeba wziąć oczywiście pod uwagę takie dane, jak wszystkie potrzebne wymiary – dostosowane nie tylko do wymiarów samej działki, ale też do ilości wody, której można się spodziewać na tym konkretnym terenie. Jednak przechodząc do wybierania konkretnych modeli korytek, trzeba zastanowić się właśnie nad kwestią tworzywa, z jakiego są wykonane ścianki. I w tym przypadku trzeba rozważyć po prostu to, jak duży ruch odbywa się na tej działce, która wzbogaci się o system podziemnych korytek.

W praktyce to właśnie na ściankach korytek będzie się opierać droga, dlatego trzeba zdecydować, jak mocne muszą być te ścianki, żeby znieść codzienne, nawet te potencjalne obciążenia. Tam, gdzie co dnia pojawiają się ciężkie pojazdy, gdzie regularnie zjawiają się tłumy pieszych, korytka powinny być wykonane z betonu, a nawet polimerobetonu. Z kolei właściciele domków jednorodzinnych, którzy potrzebują korytek do odwodnienia podjazdu pod garaż, spokojnie mogą polegać na korytkach ze sztucznych tworzyw. Takie materiały są też znacznie lżejsze, więc sprawiają mniej kłopotów podczas transportu i montażu – a to też ważna wskazówka przy planowaniu takich prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.