Wykazywanie w picie jakie ma sie koszty przychodów
Finanse

Koszty uzyskania przychodu – jak je wykazać w PIT 2021?

Każdy, kto choć raz wypełniał zeznanie podatkowe, zetknął się z pewnością z pojęciem kosztów uzyskania przychodu. Są to wydatki, których uwzględnienie w PIT 2021, a także w zeznaniach z lat ubiegłych, może stanowić – niewielką co prawda w skali roku, ale jednak – korzyść dla rozliczającego się. Kwota wpływa na zmniejszenie podatku, a jej wartość określa ustawa. Jak prezentują się poszczególne wartości? Z czego wynikają rozbieżności w kwotach?

Aby rozliczyć koszty uzyskania przychodu, wystarczy wprowadzić określoną sumę do formularza zeznania podatkowego. Możesz zrobić to także w wersji PIT online.

Ile wynoszą obecnie koszty uzyskania przychodu?

Na wstępie warto rozstrzygnąć, czym są koszty uzyskania przychodu. Mówiąc najprościej, to wydatki podatnika w celu osiągnięcia przychodów, czyli na przykład ze względu na konieczność dojazdu do pracy. Łatwo w związku z tym wywnioskować, że konkretne kwoty są uzależnione od szeregu zmiennych, między innymi od odległości pomiędzy miejscem pracy a miejscem zamieszkania rozliczającego się. Niestety, kilometry nie mają tu znaczenia. Liczy się jedynie to, czy obie lokalizacje przypadają w obrębie jednej miejscowości.

Na jakim poziome plasują się obecnie koszty uzyskania przychodu? Na chwilę obecną to:

  • 3 000 zł w skali roku, czyli 250 zł miesięcznie – pod warunkiem, że podatnik uzyskuje przychód wyłącznie z jednej umowy,

lub

  • 4 500 zł w skali roku, jeżeli umów jest kilka.

Prawo przewiduje sytuację, by odejść od odgórnie ustalonych kwot i za koszty uzyskania przychodu uznać wydatki poniesione faktycznie. Trzeba je jednak wiarygodnie udokumentować, na przykład przedstawiając bilet miesięczny.

Podwyższone koszty uzyskania przychodu – kto może z nich skorzystać?

Odrębnymi regulacjami objęte są tzw. podwyższone koszty uzyskania przychodu. W swoim zeznaniu podatkowym PIT 2021 mają prawo uwzględnić je osoby, które na stałe lub okresowo zamieszkują poza miejscowością, w której pracują. Na kwoty nie mają wpływu kilometry dzielące obie miejscowości. Co ważne, pod uwagę brane jest miejsce faktycznego zamieszkiwania, a nie zameldowania.

Na biurku leża dokumenyty w segregatorach

Na jakim poziomie ustalone są obecnie kwoty podwyższonych kosztów uzyskania przychodu? To:

  • 3 600 zł rocznie, czyli 300 zł miesięcznie – pod warunkiem, że podatnik uzyskuje przychód wyłącznie z jednej umowy,
  • 5 400 zł rocznie – pod warunkiem, że dochody podatnika pochodzą z kilku umów.

Aby skorzystać z tej opcji, należy złożyć oświadczenie w sprawie miejsca zamieszkania. Ponadto podatnik nie może pobierać żadnego dodatku za rozłąkę lub innej rekompensaty związanej z faktem dojazdu do pracy z innej miejscowości.

Koszty uzyskania przychodów w przypadku umów cywilnoprawnych

Koszty uzyskania przychodów rozliczają nie tylko osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy. Mogą to zrobić również zarabiający na podstawie umów zleceń oraz umów o dzieło. Sama procedura nie różni się niczym od pierwszego przypadku – określoną sumę wystarczy wprowadzić w odpowiednie pole w deklaracji podatkowej.

Rozbieżności pojawiają się jednak na poziomie kwotowym. Koszty uzyskania przychodów przy umowach cywilnoprawnych to 20% przychodów pomniejszonych o opłacone składki na ubezpieczenie społeczne. Wyjątek stanowią twórcy i artyści. Na podstawie umów zawierających zapisy regulujące przeniesienie praw autorskich albo przeniesienie prawa własności wynalazku, albo opłaty licencyjne, mogą skorzystać z 50% odliczenia. Oczywiście, ta wartość dotyczy osobiście wykonywanej działalności artystycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.