Kobieta wzieła kredyt konsumpcyjny
Finanse

Kredyty konsumpcyjne — rodzaje i charakterystyka

Kredyt konsumpcyjny to kredyt na zaspokojenie bieżących potrzeb kredytobiorcy. Pozyskane z niego środki można więc przeznaczyć na dowolny cel niezwiązany z działalnością gospodar-czą. W artykule wyjaśnimy, jakie są cechy charakterystyczne kredytu konsumpcyjnego. Pod-powiemy również, jakie formy może przybierać.

Ogrom dostępnych na rynku produktów kredytowych może przyprawić o istny zawrót głowy. Zwłaszcza osobę, która nigdy wcześniej nie sięgała po zewnętrzne źródło finansowania. Jeśli szukasz kredytu, który pozwoli Ci sfinansować bieżące wydatki, potrzeby i cele, najlepszym wyborem okaże się kredyt konsumpcyjny.

Czym jest kredyt konsumpcyjny?

Kredyt konsumpcyjny nie jest rodzajem konkretnego produktu kredytowego, a jedynie ogólnym określeniem definiującym zbiór pewnych warunków. Mianem kredytu konsumpcyjnego można więc określić te kredyty, które je spełniają. O jakie warunki chodzi?

  • Kredyt konsumpcyjny jest produktem dostępnym jedynie w bankach.
  • Po kredyt konsumpcyjny może sięgnąć wyłącznie konsument, czyli, zgodnie z zapisami art.22 Kodeksu cywilnego, osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą bądź zawodową. Kredyt konsumpcyjny nie jest więc kredytem dla firm, a pozyskane z niego środki nie mogą być przeznaczone na sfinansowanie wydatków związanych z działalnością gospodarczą.
  • Kredyt konsumpcyjny nie jest kredytem celowym. W praktyce oznacza to, że kredytobiorca może przeznaczyć pozyskane z niego środki na dowolny cel, oczywiście niezwiązany z prowadzoną działalnością.
  • Wnioskujący o kredyt konsumencki musi poddać się ocenie zdolności kredytowej, czyli zdolności do terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania. Na zdolność kredytową wpływa aż kilkanaście czynników, a kredytodawca ocenia ją na podstawie informacji zawartych we wniosku kredytowym, dodatkowych dostarczonych przez kredytobiorcę dokumentach oraz ogólnodostępnych bazach, np. BIG i BIK. Im wyższa zdolność kredytowa, tym większe szanse nie tylko na pozytywną decyzję banku, ale także na wysoką kwotę kredytu.
  • Dla większości banków jedynym zabezpieczeniem spłaty kredytu konsumpcyjnego są dochody kredytobiorcy. Zdecydowanie rzadziej — poręczenie czy zabezpieczenie rzeczowe.

Rodzaje kredytów konsumpcyjnych

Kredytem konsumpcyjnym będzie więc każdy kredyt, który spełnia wskazane w poprzednim akapicie kryteria. Najpopularniejsze rodzaje kredytu konsumpcyjnego to:

  • kredyt gotówkowy,
  • kredyt na rachunku bieżąco-kredytowym,
  • kredyt ratalny.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej każdemu z nich.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków produktów kredytowych. Nic dziwnego, procedura pozyskania finansowania jest z reguły szybka, bardzo łatwa i niewymagająca skomplikowanych formalności, a pozyskane środki można przeznaczyć na dowolny cel: remont mieszkania, wakacyjny wyjazd czy sfinansowanie nieprzewidzianych wydatków. W zależności od parametrów konkretnego produktu w ramach kredytu gotówkowego można pożyczyć od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych, rozkładając spłatę nawet na kilka lat.

Kredyt na rachunku bieżąco-kredytowym

Kredyt na rachunku bieżąco-kredytowym może przybierać formę linii debetowej na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym lub karty kredytowej. Wybierając taki produkt, kredytobiorca będzie miał do dyspozycji określony przyznany przez kredytodawcę limit środków. Każdy wydatek go pomniejszy, każda spłata — odnowi. Środki pochodzące z kredytu możesz pożytkować w stacjonarnych i internetowych sklepach oraz punktach usługowych. Możesz także wypłacać je z bankomatu i przelewać na inne konta (w przypadku kart kredytowych zarówno wypłaty, jak i przelewy są obarczone dość wysokimi prowizjami).

Kredyt ratalny

Kredyt ratalny to kredyt bankowy przeznaczony na zakup towarów i usług. Zaciągany za pośrednictwem sklepu lub punktu usługowego eliminuje konieczność opłacenia zakupów jednorazowo, umożliwiając rozłożenie płatności na wygodne do spłaty raty. Maksymalna kwota kredytu ratalnego może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych, a okres spłaty — kilka lat. Dużą zaletą takiego produktu jest szybka decyzja kredytowa, nawet w ciągu kilkunastu minut od momentu złożenia wniosku.

Kredyt konsumpcyjny to szybki, skuteczny i bezpieczny sposób na pozyskanie dodatkowych środków na dowolny cel. Sięgając po taki produkt, warto uprzednio zweryfikować przede wszystkim koszty (najlepszym wyznacznikiem atrakcyjności ekonomicznej będzie nie oprocentowanie, lecz wskaźnik RRSO), wygodę wnioskowania oraz tempo wydania decyzji i wypłaty środków.

Źródło:

  1. https://www.bankier.pl/smart/kredyt-konsumpcyjny-co-to-jest-kredyt-konsumpcyjny-najlepszy-kredyt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.