Mężczyzna ma na dłoniach założone rękawice spawalnicze
Rozwój

Kupujemy rękawice spawalnicze – jakie wybrać

Spawanie jest bardzo trudną oraz niezwykle niebezpieczną czynnością. Podczas wykonywania takiej pracy pracownik naraża się nie tylko na zagrożenie utraty zdrowia, lecz nawet życia. Nic więc dziwnego, że przed rozpoczęciem wykonywania swoich zadań musi być odpowiednio wyposażony. Kluczowe jest tu zabezpieczenie przez pracownika swoich dłoni oraz przegubów. Możliwe jest to, jeśli będzie miał dobrze dobrane rękawice spawalnicze.

Co grozi pracownikowi podczas spawania?

Jeśli chce się dobrać odpowiednie rękawice do spawania, przede wszystkim dowiedzieć się należy, z jakim zagrożeniem się ono wiąże. Z jakiego powodu odpowiednie zabezpieczenie dłoni pracownika i przestrzeganie przez niego przepisów BHP jest tak ważne?

Podczas spawania ma się do czynienia z naprawdę wysokimi temperaturami. Powstałe podczas tego procesu iskry, a także ewentualne osunięcia się elektrody ze spawanej powierzchni, mogą w niezwykle szybki sposób spowodować powstania na dłoniach i przegubach poważnych uszkodzeń. Bardzo często występują u spawaczy poparzenia i zadrapania skórne, lecz pojawić się mogą także przecięcia skóry, co rzecz jasna wiązać się będzie z krwawieniem. Zdecydowanie najgroźniejsze jest jednak promieniowanie UV, które powstaje podczas wytwarzania łuków elektrycznych.

Jakie są rodzaje rękawic do spawania?

Jak więc widać, praca spawacza to naprawdę duże ryzyko pojawienia się na jego dłoniach uszkodzeń. Kluczowe jest zatem posiadanie dobrych jakościowo rękawic, które będą osłaniały skórę przed szkodliwymi czynnikami. Jak się takie rękawice powinno wybierać? Podstawą jest zapoznanie się cechami charakterystycznymi dwóch najpopularniejszych rodzajów.
Wielu specjalistów zaleca, aby wyposażać pracowników w rękawice typu A. Zapewniają one zdecydowanie największą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, lecz także przed poparzeniami. Żeby zapewnić takie bezpieczeństwo, rękawice tego rodzaju wykonane są z naprawdę grubego materiału, który nie pozwala jednak na swobodę ruchów.
Drugim rodzajem są tzw. rękawice spawalnicze Tig typu B. Co prawda nie są one tak dobre pod względem ochrony, jak pierwsza wersja, lecz są za to bardzo elastyczne i powinno się ich używać np. podczas spawania Tig, gdy potrzebna jest duża zręczność.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Oprócz konkretnego rodzaju rękawic krytycznie ważne jest także to, aby pracownik otrzymał je w odpowiednim dla siebie rozmiarze. Zbyt małe lub za duże rękawice powodować będą duży dyskomfort, co owocować może zwiększonym ryzykiem wypadku.

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.