Leasing, pożyczka leasingowa, kredyt to rozwiązania, z których możesz skorzystać w przypadku samochodów zakupionych w salonie. Które z nich jest najlepsze? Czym się różnią i co decyduje o ich popularności? Sprawdź nasz krótki poradnik.
Leasing czy pożyczka na auto? Podobieństwa
Leasing czy pożyczka leasingowa to rozwiązania, które stają się na polskim rynku coraz bardziej popularne, choć nadal jeszcze wiele osób nie wie, czym się cechują te rozwiązania. Obydwa działają bardzo podobnie jak kredyt samochodowy. Różnica polega właściwie jedynie na tym, że w przypadku kredytu finansowania udziela bank, a w przypadku leasingu – firma leasingowa. Obydwa instrumenty przyznawane są w oparciu o analizę zdolności kredytowej. Obydwa wymagają spłacenia rat zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Najczęściej jednak jest tak, że w ramach umowy leasingowej osobny przedmiot stanowi wykupienie auta po zakończeniu spłaty leasingowej. Więcej dowiesz się na http://kredytna4kolka.pl/pozyczka-leasingowa-na-samochod-czym-sie-charakteryzuje/
Leasing operacyjny czy pożyczka leasingowa?
Oferta leasingu operacyjnego pod niewieloma względami różni się od pożyczki leasingowej. Różnica dotyczy przede wszystkim okresu trwania takiej umowy. W przypadku leasingu operacyjnego jest to najczęściej 2-3 lata. Pożyczka leasingowa jest natomiast udzielana na okres od 6 miesięcy do nawet 7 lat. Maksymalny okres kredytowania w przypadku standardowej pożyczki samochodowej jest bardzo podobny. Nic więc dziwnego, że szczególnie przedsiębiorcy bardzo chętnie decydują się albo na leasing albo pożyczkę leasingową zamiast kredytu samochodowego. Takie finansowanie zakupu auta pozwala dodatkowo zwiększyć koszty uzyskania przychodu, a tym samym obniżyć wysokość podatku dochodowego przez okres kredytowania.
Zdolność kredytowa – ona liczy się zawsze
Zdolność kredytową musisz mieć zawsze, niezależnie od tego, czy decydujesz się na kredyt, pożyczkę leasingową czy leasing. To od stanu twoich aktualnych finansów zależy, na jak duże wsparcie możesz liczyć i czy pozwoli ono zapewnić pełne finansowanie zakupu wymarzonego modelu. Przygotowując się do zaciągnięcia leasingu operacyjne, kredytu samochodowego czy pożyczki leasingowej, dokładnie przyjrzyj się historii finansów, spłać (jeśli to możliwe) mniejsze zadłużenia, upewnij się, że nie zalegasz z żadną ratą. W przypadku kredytu samochodowego bank może poprosić o dodatkowe zabezpieczenie kredytu. W przypadku leasingu to samochód staje się jednocześnie takim zabezpieczeniem.
Co mogą ci zaproponować firmy leasingowe?
W przypadku firm leasing to bardzo atrakcyjna oferta, która pozwala na obniżenie wysokości podatku dochodowego przez wliczenie rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu. To rozwiązanie pozwala więc jednocześnie na zakup nowej floty, jak i osiągnięcie korzyści finansowych wynikający z mniejszych zobowiązań podatkowych. Warto jednak pamiętać, że leasing, kredyt samochodowy czy jakiekolwiek inne tego typu zobowiązanie powoduje obniżenie zdolności kredytowej. Więcej dowiesz się na kredytna4kolka.pl
Leasing obecnie dostępny jest jednak nie tylko dla klientów biznesowych, ale i indywidualnych. W tym drugim przypadku trzeba jednak liczyć się z koniecznością wniesienia wkładu własnego, nazywanego także czynszem inicjalnym. Pożyczka leasingowa natomiast wymaga z reguły znacznie mniejszej ilości dokumentów niż w przypadku zaciągania innego typu kredytu. Plusem pożyczki leasingowej jest także to, że w odróżnieniu od leasingu staje się on przy tym właścicielem pojazdu, który stanowi jednocześnie zabezpieczenie pożyczki.