Informacje jak dostać obywatelstwo polskie
Rozwój

Obywatelstwo polskie – podstawowe informacje

Obywatelem Polski jest osoba posiadająca obywatelstwo polskie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zapewnia ono możliwość korzystania w pełni z praw obywatelskich w Polsce, a także wyrobienia paszportu polskiego i uczestnictwa w wyborach. Obywatelstwo Polski gwarantuje także obywatelstwo Unii Europejskiej.

Uzyskanie obywatelstwa polskiego

Ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim reguluje zasady uzyskania obywatelstwa, ale też zasady utraty go. Żeby nabyć obywatelstwo polskie należy złożyć wniosek do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania wojewody. Przykładowo w Krakowie będzie to Wojewoda Małopolski – Małopolski Urząd Wojewódzki, Wydział Spraw Obywatelskich. W przypadku wątpliwości co do tego, jak należy wypełnić wniosek, można skierować się do kancelarii adwokackiej, która specjalizuje się w pomocy przy procedurze uzyskania obywatelstwa polskiego (Kraków i małopolska). Wyspecjalizowana kancelaria pomoże wypełnić wniosek oraz wyjaśni, jakie dokumenty należy przedłożyć wraz z wnioskiem, a także odpowie na wszelkie nurtujące pytania.

Uzyskać obywatelstwo polskie można na 4 sposoby:

  • z mocy prawa – obowiązuje tu tzw. zasada prawa krwi, która polega na tym, że obywatelstwo otrzymuje dziecko, gdy co najmniej jeden z jego rodziców posiada obywatelstwo polskie w momencie rodzenia, jak również zasada prawa ziemi, jeśli dziecko urodziło się w Polsce, a jego rodzice są nieznani, nie mają określonego obywatelstwa lub nie posiadają go w ogóle;
  • przez uznanie za obywatela polskiego – obecnie jest to najczęściej stosowana opcja w przypadku cudzoziemców starających się o obywatelstwo polskie;
  • przez nadanie – obywatelstwo nadaje Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na wniosek cudzoziemca;
  • przez przywrócenie obywatelstwa polskiego – przy zachowaniu pewnych warunków można przywrócić obywatelstwo polskie na wniosek cudzoziemca, który utracił obywatelstwo przed dniem 1 stycznia 1991 roku.

Obywatelstwo polskie przez małżeństwo

Niektórzy uważają, że wystarczy poślubić osobę, która jest obywatelem Polski i to wystarczy, by automatycznie także zyskać obywatelstwo polskie i UE. Proces ten jest jednak bardziej skomplikowany, ponieważ cudzoziemiec, który wstępuje w związek małżeński z obywatelem Polski nie staje się nim automatycznie. Może jednak ubiegać się o obywatelstwo, jeśli zastosuje się do określonych warunków. Osoba ta musi przebywać na terytorium RP nieprzerwanie przez co najmniej 2 lata na podstawie zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Konieczne jest też pozostawanie w związku małżeńskim z obywatelem Polski co najmniej od 3 lat.

Istnieje kilka sposobów na to, by uzyskać obywatelstwo polskie, a co za tym idzie także pełnię praw obywatelskich. Można starać się o uzyskanie go samodzielnie, bądź skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii adwokackiej. Adwokat w Krakowie, który specjalizuje się w sprawach związanych z nabyciem bądź utratą obywatelstwa polskiego na terenie woj. małopolskiego chętnie doradzi i przeprowadzi przez postępowanie związane z uzyskaniem obywatelstwa polskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.