Ogrzewanie domu folią grzewczą
Technologia

Ogrzewanie na podczerwień. Czy montaż folii pod panele to koszt, który szybko się zwróci?

Ogrzewanie elektryczne w Twoim domu jest mało efektywne, a do tego generuje wysokie koszty? Pora to zmienić! Sprawdź, jak dzięki folii grzewczej pod panele obniżysz koszty eksploatacyjne i jak zwróci Ci się inwestycja w ogrzewanie na podczerwień.

Folia grzewcza pod panele: uwzględnij koszty remontu

Ogrzewanie podłogowe na podczerwień najlepiej montować na etapie budowy lub gruntownego remontu domu. Wówczas masz najłatwiejszy dostęp do posadzki, na której montuje się folię, a to pozwala obniżyć koszty montażu.

Podczas budowy masz też możliwość montażu folii grzewczej pod wylewką. To rozwiązanie daje możliwość układania dowolnej podłogi i jest systemem akumulacyjnym, czyli  pozwala na efektywne korzystanie z 2 tańszej taryfy. Wylewka pochłania ciepło przenoszone przez podczerwień i stopniowo oddaje je do pomieszczenia.

W przypadku starszych budynków montaż folii grzewczej najlepiej zaplanować w ramach remontu pomieszczenia, przed układaniem nowych desek, parkietu lub paneli. Jeśli nie planujesz zmieniania podłogi, możesz również zdjąć ułożone już bezklejowo panele, założyć ogrzewanie, które podwyższy podłogę o mniej niż 7 mm, i ułożyć panele ponownie.

Dodatkowe akcesoria do montażu folii grzewczej pod panele – koszty i szczegóły

Gdy chcesz obliczyć, ile będzie Cię kosztowało zamontowanie folii grzewczej pod panele, w kosztach musisz uwzględnić przede wszystkim samą folię o odpowiednim rozmiarze.

Inne koszty to: termostat, mata izolacyjna, folia paroizolacyjna oraz akcesoria takie jak przewody, taśmy samoprzylepne, peszle czy konektory. Całość możesz kupić w zestawie gotowym do montażu, dokupując osobno tylko folię paroizolacyjną i matę izolacyjną lub styropian ekstrudowany pod bardziej wymagające podłogi.

Kiedy zwrócą Ci się koszty montażu folii grzewczej?

Po zamontowaniu folii grzewczej pod panele koszty ogrzewania domu zależą od zużycia energii elektrycznej, którą system na podczerwień zamienia w ciepło w sposób najbardziej efektywny spośród wszystkich typów ogrzewania elektrycznego. Oszczędność będzie zauważalna.

Koszt montażu ogrzewania podłogowego na podczerwień to zazwyczaj kilka tysięcy złotych (koszty materiałów i montażu). Na ogrzewanie domu o powierzchni 100 m2 zużyjesz około 2900 kWh rocznie, czyli przy obecnych cenach prądu koszt ogrzewania elektrycznego wyniesie Cię 2000 zł – 2262 zł rocznie. Jednocześnie nie zapłacisz ani grosza za serwisowanie teraz i przez całe dziesięciolecia korzystania z ogrzewania z folii na podczerwień, bo jest to system bezobsługowy i bezserwisowy.

Chcesz dokładnie obliczyć, ile zaoszczędzisz? Zrób to w kalkulatorze kosztów ogrzewania! Ile będzie Cię kosztowała folia grzewcza pod panele? Koszty wynikają m.in. z powierzchni domu, jego klasy energetycznej i cen prądu. Wprowadź odpowiednie parametry, i szybko oszacujesz, ile zapłacisz za ogrzewanie w skali miesiąca i roku.

Ekologiczne i energooszczędne ogrzewanie? Wybierz folie grzewcze na podczerwień!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.