Mężczyzna szuka informacji jakie oprocentowanie jest bezpieczne
Finanse

Oprocentowanie stałe czy zmienne – które jest bezpieczniejsze?

W mediach codziennie słyszymy informacje o pogarszającej się sytuacji gospodarczej w Polsce. Za grupę najbardziej poszkodowaną od kilku miesięcy uważani są kredytobiorcy, ponieważ padli oni ofiarą restrykcyjnej polityki monetarnej. Dlaczego sytuacja osób zadłużonych jest obecnie taka skomplikowana i czy może wskazać nam ona jednoznaczną odpowiedź na pytanie o to, czy bezpieczniejsze jest oprocentowanie stałe czy zmienne? Sprawdźmy!

Oprocentowanie stałe czy zmienne – najważniejsze informacje

Jeśli dotychczas kwestie finansowe były Ci obce, z pewnością nie orientujesz się, dlaczego sytuacja kredytobiorców w Polsce tak drastycznie się pogorszyła. Niemniej, nawet jeśli nie umiesz objaśnić zaistniałego procesu w szczegółach, zapewne co i rusz napotykasz się na hasło „stopy procentowe”, czy to w sieci, czy to w telewizji. O co chodzi z tym parametrem oraz jak ma się on do odpowiedzi na pytanie, czy lepiej wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne?

 

Aby dokładnie wyjaśnić tę kwestię, musimy sięgnąć do prawideł ekonomii, które głoszą, że gdy dochodzi do zmniejszenia wartości pieniądza, konieczne jest ograniczenie jego ilości w obiegu. Im bowiem danej substancji mniej w obiegu, tym cenniejsza się ona staje. Jak taką procedurę przeprowadza się na żywym organizmie? Wbrew pozorom, jest to dość proste. Chodzi o ograniczenie dostępu ludzi i firm do kapitału. Można to zrobić za pomocą restrykcyjnej polityki monetarnej. Jedna z jej części dotyka zagadnienia stóp procentowych, a więc parametru, który w sposób bezpośredni wpływa na koszt kredytów w kraju, a który kontroluje organ państwowy. Zapoznanie się z rolą stóp procentowych w polityce pieniężnej pozwoli nam ustalić, czy bezpieczniejsze jest oprocentowanie stałe czy zmienne.

Jaki typ kredytu wybrać – oprocentowanie stałe czy zmienne

Jak zatem stopy procentowe wpływają na to, czy bardziej opłacalne jest oprocentowanie stałe czy zmienne? To bardzo proste. Gdy Rada Polityki Pieniężnej postanowi, iż parametr powinien pójść w górę, automatycznie kredyty w całym kraju staną się droższe, tj. osoby aplikujące o nie oraz te, które już je spłacają, będą musiały płacić więcej za raty i odsetki. Problem ten wyeliminowany jest wyłącznie w przypadku osób, które zdecydowały się wziąć kredyt z oprocentowaniem stałym. Takie jednostki mogą w dobie kryzysu uważać się za szczęściarzy, gdyż nie są skazani na coraz większe podwyżki.

 

Czy to jednak oznacza, że odpowiedź na pytanie: „oprocentowanie stałe czy zmienne?” jest zupełnie jednoznaczna? Nic bardziej mylnego! Otóż wszystko zależy od kontekstu gospodarczego. Prawdą jest, iż obecnie, w okresie kryzysowym, osoby posiadające kredyt z oprocentowaniem zmiennym wiele straciły i nie mogą cieszyć się już miłą i bezpieczną stabilnością. Jednakże, gdyby kryzys nie wystąpił, kredytobiorcy z oprocentowaniem zmiennym spłacaliby swoje zobowiązanie z mniejszym trudem aniżeli ci, którzy zdecydowali się na oprocentowanie stałe. Jak pokazuje doświadczenie, banki niechętnie przyznają kredyty w oparciu o taką umowę, a gdy to robią, ustalają wyjściową kwotę miesięcznych rat na tyle wysoko, aby nie okazać się stratnymi w przypadku nagłych, negatywnych zmian koniunkturalnych.

 

Można więc śmiało podsumować, że to, czy oprocentowanie stałe czy zmienne jest godne naszej uwagi, zależy w głównej mierze od kontekstu. W dobrych, sprzyjających czasach, zdecydowanie lepszym finansowo pomysłem jest zaciągnięcie kredytu ze zmiennym oprocentowaniem, ponieważ spłacimy go szybciej. Z drugiej jednak strony, gdy w grę wchodzi ekonomiczna bessa, lepiej powstrzymać się od zaciągania takich zobowiązań przynajmniej do momentu względnej stabilizacji gospodarczej. W obliczu kryzysu warto również przemyśleć zupełne odstąpienie od procesu aplikacyjnego o kredyt.

Oprocentowanie stałe czy zmienne – podsumowanie

Jak zatem widzisz, nie da się jednoznacznie ustalić, czy oprocentowanie stałe czy zmienne jest lepsze. Możemy natomiast bezwzględnie potwierdzić, iż osoby, które pragną czuć się bezpiecznie w każdym okresie gospodarczym, powinny zdecydować się na zobowiązanie z oprocentowaniem stałym. Jeżeli natomiast zależy nam na szybkiej spłacie i mamy pewność, iż koniunktura się nie pogorszy, śmiało sięgajmy po kredyty z oprocentowaniem zmiennym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.