Wałek oblany poliuretanem
Technologia

Poliuretan wałek rolki – dlaczego jest tu potrzebny specjalista?

Wałki oblane poliuretanem to jeden z najczęściej występujących elementów maszyn, które można znaleźć w naprawdę wielu miejscach pracy. Są one wykonane w celu pełnienia wyspecjalizowanych funkcji, dlatego konkretny model w swoim zastosowaniu często jest przystosowany ekskluzywnie do pojedynczego typu urządzenia. Jest to niezbędne rozwiązanie, głównie z uwagi na to, że różnorodność maszyn, których działanie zależy od poliuretan wałek rolki, jest bez wątpienia ogromna.

Zależność ta z pozoru nie sprawia większego problemu, lecz niestety trudności zaczynają się wtedy, gdy stary wałek zaczyna się zużywać. To oczywiste, że podobnie jak każdy element poddawany eksploatacji, ten komponent urządzenia zacznie powoli tracić swoje właściwości, co obniża jego wydajność, a osobę zajmującą się serwisem zmusza do podjęcia stosownych działań. Gdy napotkamy się na uszkodzony poliuretan wałek rolki, zazwyczaj mamy dwie możliwości:

  • Regenerację – odnowić ten element można wtedy, gdy uszkodzenia nie należą do szczególnie dotkliwe, a dama forma elementu pozostaje w głównej mierze nienaruszona.
  • Wymianę – czasem wałek nie nadaje się do naprawy, lub po prostu zamiana go na nowy egzemplarz jest bardziej opłacalna (ze względu na trwałość lub koszty).

Niestety, nie jest to zadanie, którego przeciętny serwisant będzie w stanie podjąć się samodzielnie. Aby skutecznie wyeliminować problemy z wałkiem poliuretanowym, zazwyczaj należy sięgnąć po pomoc specjalistów.

Specjalistyczna regeneracja – jak przywrócić poliuretan wałek rolki do pełnej funkcjonalności?

Aby podołać naprawie wałków poliuretanowych, należy dysponować odpowiednim wyposażeniem, a także, rzecz jasna, dostępem do odpowiednich materiałów, które się przy takiej regeneracji wykorzystuje. Właściwe zaplecze techniczne posiadają niemal wyłącznie producenci takich wałków, dlatego to właśnie do nich powinno się w razie problemu zwrócić. Aby zregenerować poliuretan wałek rolki w tego typu pracowni, wcale nie potrzeba wiele – profesjonaliści mają tu na tyle duże doświadczenie, że bez problemu poradzą sobie ze skutecznym naprawieniem tych elementów.

Cena takiej usługi, rzecz jasna, nie jest szczególnie wysoka – gdyby producenci żądali zbyt wiele za regenerację wałków, tak naprawdę nikt nie chciałby się na to decydować. Pomimo tego, w razie poważniejszych uszkodzeń tego elementu, czasem bardziej opłaca się po prostu wymienić go na nowy egzemplarz, a nie regenerować wałek, który jest już praktycznie niefunkcjonalny, co zresztą często bywa zalecane przez samego fachowca, do którego się zwrócimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.