Przewalutowanie kredytu we frankach
Finanse

Przewalutowanie kredytu frankowego – co warto wiedzieć?

Osoby, które spłacają kredyt we frankach szwajcarskich, mogą skorzystać z kilku rozwiązań prawnych, dzięki którym będą mogły pozbyć się zobowiązania finansowego. Największą popularnością cieszy się między innymi unieważnienie lub przewalutowanie kredytu CHF. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, na czym dokładnie polega przewalutowanie kredytu frankowego i czy takie rozwiązanie jest opłacalne dla kredytobiorcy.

Na czym polega przewalutowanie kredytu frankowego?

Przewalutowanie kredytu walutowego polega na tym, że kwota pozostała do spłaty zostaje przeliczona z franków szwajcarskich na złotówki. Przeliczenie to odbywa się na podstawie kursu sprzedaży franka, który obowiązywał w dniu, w którym doszło do przewalutowania kredytu. Zmianie może ulec także oprocentowanie kredytu.

Czym przewalutowanie różni się od odfrankowienia kredytu?

Choć pojęcia „przewalutowanie” i „odfrankowienie” często używane są zamiennie, a według niektórych są one tożsame, mają one odmienne konsekwencje ekonomiczne i prawne.

Odfrankowienie kredytu oznacza przede wszystkim stwierdzenie przez sąd, że klauzule umowy kredytowej, które dotyczą indeksowania zobowiązania w walucie CHF, są abuzywne. Innymi słowy, klauzule te są niedozwolone. Na skutek takiego orzeczenia następuje wsteczne przekształcenie kredytu w kredyt PLN przy zachowaniu takiego samego oprocentowania. Sąd uznaje również, że klauzule abuzywne nie obowiązywały już od momentu zawarcia umowy pomiędzy kredytobiorcą a bankiem. Najczęściej na skutek odfrankowienia kredytu bank zobowiązany jest do spłacenia kredytobiorcy nadpłaty, czyli wszelkich nienależnie pobranych świadczeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu frankowy kredyt stanie się tylko wspomnieniem.

Warto również pamiętać o trzeciej opcji, jaką jest unieważnienie kredytu we frankach. W wielu przypadkach okazuje się ono najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla kredytobiorcy.

Czy przewalutowanie kredytu frankowego się opłaca?

Najczęściej nie – przede wszystkim z tego względu, iż obecnie kurs CHF jest rekordowo wysoki. Przekłada się to na wysokość rat spłacanych przez frankowiczów.

Niepewność co do tego, jaka będzie wysokość kolejnej raty, skutecznie odbiera poczucie finansowego bezpieczeństwa. To jeden z niewielu powodów, dla których  kredytobiorcy decydują się na przewalutowanie kredytu frankowego. Zdecydowanie korzystniejsze są inne rozwiązania, mające uwolnić ich od spłacania kredytu CHF.

Pod względem finansowym przewalutowanie kredytu frankowego jest najczęściej nieopłacalne. Dla oceny sytuacji wiele zależy od kursu franka w momencie przewalutowania. Może bowiem okazać się, że kurs CHF w istotny sposób różni się od tego, jaki obowiązywał w momencie zawarcia umowy kredytowej. Dodatkowo dochodzi także do bardzo ważnej zmiany obowiązującego oprocentowania ze stawki LIBOR (właściwej dla franka szwajcarskiego) na stawkę WIBOR (właściwej dla złotówki). 

Co to oznacza? Zmiana stawki wpływa na wysokość odsetek. Zagrożeniem może być także podniesienie stóp procentowych. Warto więc bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie możliwości i upewnić się, że przewalutowanie kredytu frankowego rzeczywiście będzie korzystne finansowo. Bardzo często już darmowa analiza umowy frankowej daje odpowiedź na pytanie, czy przewalutowanie kredytu frankowego będzie korzystne, czy lepiej dążyć do jego unieważnienia lub odfrankowienia na drodze sądowej. 

Podsumowanie

Przewalutowanie kredytu frankowego bardzo rzadko jest korzystnym rozwiązaniem. O wiele bardziej opłacalne może okazać się odfrankowienie kredytu, z uwagi na możliwość uzyskania zwrotu środków od banku oraz na możliwość przekształcenia kredytu w kredyt złotówkowy, który jest oprocentowany tak, jak kredyt zaciągnięty w CHF. Aby mieć pewność, że wybrane rozwiązanie jest najbardziej korzystny, warto skorzystać z usług kancelarii oferującej pomoc frankowiczom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.