Telefony marki Apple cechują zaawansowane technologie, doskonale dopasowane podzespoły i niska awaryjność. Jednak i im zdarzają się awarie o różnym podłożu, dlatego może pojawić się pytanie – czy da się samodzielnie naprawić iPhone? Wymiana baterii, stłuczonego panelu przedniego, rozwiązanie problemów z oprogramowaniem – da się to zrobić w domu? Sprawdź, w jakich sytuacjach można spróbować, a kiedy lepiej sięgnąć po pomoc profesjonalnego serwisu Apple.
Kompaktowa konstrukcja smartfonów Apple
Nowoczesne iPhony, ale i ich poprzednicy sprzed kilku lat to wyjątkowo zaawansowane, a przy okazji zwarte konstrukcje o wielu możliwościach. Warto jednak mieć na uwadze, że dostęp do ich podzespołów wymaga mechanicznej ingerencji, a co za tym idzie odpowiednich:
- wiedzy,
- narzędzi,
- środowiska pracy,
- umiejętności, doświadczenia.
Nie każdy je posiada. Nie każdy też chce uczyć się na swoim telefonie, często wartym kilka tysięcy złotych, ryzykując jego uszkodzenie. Dlatego próby samodzielnych napraw iPhone są możliwe, tyle że bez odpowiednich warunków dość ryzykowne.
Wymiana podzespołów we współczesnych telefonach
Jeszcze kilkanaście lat temu proste naprawy czy wymianę części eksploatacyjnych w telefonach mógł przeprowadzić niemal każdy. Wymiana baterii wymagała jedynie otworzenia klapki z tyłu urządzenia, wypięcia starego i wpięcia nowego ogniwa. Aktualnie wymiana baterii iPhone XS i każdego innego modelu nowoczesnych smartfonów, nie tylko marki Apple wiąże się z koniecznością rozłożenia części telefonu, a czasem nawet klejenia niektórych elementów. Uszkodzony głośnik, niedziałające gniazdo ładowania czy rozlany wyświetlacz – wszystkie te usterki wymagają wysokiej precyzji przy naprawie.
Stłuczony iPhone – to nie zawsze tylko wymiana szybki
Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, rozważając samodzielną naprawę urządzenia, to kwestia odpowiedniej diagnozy usterki. Może się bowiem okazać, że po upadku będzie konieczna nie tylko wymiana szybki iPhone 11, ale także innych podzespołów, których uszkodzeń nie widać z zewnątrz. Warto także pamiętać, że choć dostęp do części zamiennych jest dzięki różnorodnym portalom sprzedażowym dość dobry, tak już kwestia ich jakości czy gwarancji może być dyskusyjna. W dobrych serwisach po naprawie otrzymuje się gwarancję.
Problemy z oprogramowaniem iPhone
Niedziałające aplikacje czy niestabilny system to te usterki iPhone, z którymi często użytkownicy próbują radzić sobie sami. W tym przypadku chyba najłatwiej o powodzenie bez większego ryzyka uszkodzenia sprzętu. Warto jednak pamiętać, że i takie kłopoty można rozwiązać szybko i w pełni bezpiecznie w profesjonalnym serwisie.