Technologia VR a dziedzina kryminalistyki
Rozwój

Technologia VR a dziedzina kryminalistyki – znaczenie nowoczesnych rozwiązań

Wirtualna rzeczywistość na dobre wkroczyła do świata wielu branż. Korzystamy z niej nie tylko celem rozrywki, ale i po to, by skuteczniej się reklamować, zdobywać klientów, udostępniać i przedstawiać projekty, choć nie tylko.

VR pozwala branżom, takim jak prawo czy kryminalistyka, odwzorowywać miejsca zbrodni i wypadków, a tym samym lepiej poznawać świat, w którym każdy detal ma znaczenie. Jakie jeszcze zalety przynosi zastosowanie technologii VR w dziedzinie kryminalistyki?

VR w służbie nauki

Technologia VR od co najmniej kilku lat pojawia się na uczelniach. Studenci mają okazję uczyć się już nie tylko suchej teorii, ale i sprawdzać ją w praktyce. W bezpiecznych, komfortowych, a jednocześnie bardzo realnych warunkach zyskują szansę, aby uczyć się tego, co można wyćwiczyć tylko w określonych warunkach.

Uczelnie, które zdecydowały się wprowadzić zajęcia z wykorzystaniem technologii VR, dają studentom szansę na zapoznawanie się z miejscami zbrodni, znajdywanie śladów, ich dokładne analizowanie. Jest to szansa na znalezienie się w centrum danego wydarzenia, w świecie wirtualnym, ale tak bardzo przypominającym ten rzeczywisty. Korzyści są oczywiste – gdy bowiem w warunkach, które są bardzo zbliżone do tych panujących np. na miejscu zbrodni, ćwiczone i doskonalone są dotychczas zdobyte umiejętności, wiedza teoretyczna może zostać zweryfikowana w praktyce.

Studentom zdecydowanie łatwiej jest nie tylko przyswoić nowe zagadnienia, ale i dostrzec, które elementy są dla nich najtrudniejsze czy najbardziej problematyczne. Taka nauka jest efektywniejsza, a do tego można się oswoić z tym, co w późniejszym czasie występuje w rzeczywistości.

VR a miejsce zdarzenia drogowego

Każdy z nas ma okazję wielokrotnie słuchać czy czytać wiadomości z kraju i świata, w których – niestety – pojawia się mnóstwo informacji o zdarzeniach drogowych. Dla specjalistów niezwykle ważnym etapem jest rekonstrukcja zdarzeń, która pozwala znaleźć przyczynę najtrudniejszych przypadków. To z tego względu pojawia się zapotrzebowania na wykorzystanie technologii VR w dziedzinie badania zdarzeń drogowych. Ofertę szkoleń i specjalną aplikację dostosowaną do potrzeb tej branży, można znaleźć na stronie https://epicvr.pl/.

W zdarzeniach drogowych znaczenie mają najmniejsze detale, podobnie jak w późniejszej rekonstrukcji wydarzeń. Możliwość zapoznania się z dokładnym przebiegiem np. wypadku z udziałem pieszego, rzutuje na konsekwencje prawne, formalne, finansowe i wiele innych. Wirtualna rzeczywistość daje tu szansę na odtworzenie danego zdarzenia z dokładnością, której nie da się osiągnąć w żaden inny sposób.

Branże z potencjałem

Prawo czy kryminalistyka to dziedziny, w których wykorzystanie technologii VR może się przyczynić nie tylko do efektywniejszej nauki przyszłych specjalistów, ale i zwiększenia skuteczności rozwiązywania najtrudniejszych spraw, zarówno tych związanych z rozmaitymi zbrodniami, jak i zdarzeniami – metaforycznie mówiąc – mniejszego kalibru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.